افول ستاره ها یا حباب شبکه های اجتماعی!

0

موسیقی پارس – محمد جلوانی: از گذشته تا همیشه این مردم و هواداران بودند که یک هنرمند را هنرمند، اسطوره و یا ستاره کرده اند. در واقع هنرمند بدون هوادار و مخاطب کاری از پیش نخواهد برد و این مردمند که به درست یا غلط یک نفر را بالا برده و آن اسطوره و گاه بت ساخته اند. و چه خوش جایگاهی که یک هنرمند در آن قرار می گیرد برازنده و در شان او باشد به عنوان مثال جایگاه استاد شجریان در موسیقی سنتی. البته دیده شده است که برخی هنرمند نماها یا هنربندان با استفاده از رانت، ترانه دزدی، موسیقی پلی بک در جایگاهی که شایسته ان نیستند توسط هوادارانشان قرار گرفته اند که در گذر زمان این دسته افراد با اشکار شدن هویت واقعیشان از ادامه مسیر باز می مانند و به جایگاه واقعی خود برمی گردند. البته صحبت این یادداشت هنرمندنماها نیست و در آینده به آن خواهیم پرداخت.

صحبت این یادداشت همچنان هنرمندان و مردم و هواداران هستند. پر واضح است یکی از پررنگ ترین و موثرترین پل های ارتباطی هنرمند و هواداران وی رسانه ها و جراید هستند که خود این رسانه ها هم می توانند در پر رنگ کردن و ستاره کردن موثر باشند و برخی به اصطلاح رسانه های زرد با گرفتن رشوه، پول و … فارغ از بار هنری می توانند هر کسی را به ستاره پوشالی تبدیل کنند.

در گذر زمان این پل ارتباطی (رسانه) بسیار دچار تغییر و تحول شده است. از گذشته که شاید تنها منبع اخبار روزنامه و جراید و مجلات بود و بعدتر که قاب تلویزیون بوجود امد که البته هر کسی نمی توانست به ان راه پیدا کند تا اینکه اینترنت دنیا را متحول نمود. با ایجاد سایت های خبری و تحلیلی در گذشته نه چندان دور یکی از موثرترین راه های ارتباطی هنرمندان بوجود آمد و هنرمندانی معمولا موفق و در صدر اخبار بودند که توانستند تعامل و رابطه خوبی با رسانه ها ایجاد کنند که در موفقیت آنها تاثیر بسزایی داشتند. حتی در مقاطعی برخی سایت ها رسانه خبری اختصاصی برخی هنرمندان بودند و برخی به عنوان مدیر رسانه ای تمامی اخبار هنرمند خاصی را پوشش می دادند.

در سال های اخیر با بوجود امدن شبکه های اجتماعی مختلف از فیس بوک و توئیتر گرفته تا لاین و واتزاپ و تلگرام و اینستاگرام و … رفته رفته هنرمندان خود هر کدام پایگاه رسانه ای خود شدند و شروع به انتشار اخبار و پوشش خبری خود نمودند که تا اینجای کار هم اتفاق مبارکی است!

در این نقطه داستان می توان گفت باز هم هنرمندان دو گروه شدند. گروه اول کسانی که همچنان به همکاری با رسانه ها و سایت ادامه دادند و تعامل خود را با اینگونه رسانه ها حفظ کردند و گروه دیگر که روز به روز از رسانه ها فاصله گرفته و فراموش کردند شاید روزی همین رسانه ها در محبوبیت و معروفیت آنها نقش داشته اند.

شاید هم از دیدگاهی دیگر، شبکه های اجتماعی روز به روز نقش رسانه را کمرنگ تر می نمایند. اما پیشرفت تکنولوژی یک بحث است و رابطه هنرمند با رسانه ها و هواداران وی داستان دیگری است.

داستان از جایی دچار چالش و بحث شد که هنرمندانی که همیشه بهترین و بیشترین تامل را با اصحاب رسانه داشتند و همیشه پاسخگو بودند اکنون پاسخ رسانه ها را نمی دهند و بعضا به بهانه گرفتاری ها و مشکلات هنری از هرگونه تعامل و حتی خبررسانی کوتاه هم امتناع می کنند. که البته این عذر بدتر از گناه است زیرا همیشه هنرمندان گرفتاری ها و تایم کاری زیاد و زمان کم داشته و خواهند داشت. بگذریم که برخی افراد خاص در رسانه ها هم فکر می کنند رسانه ارثیه پدری آنهاست و فقط آنها باید کار کنند و هنرمندان در انحصار آنها هستند.

در اینجا پرسش هایی مطرح می شود که پاسخ به هر کدام نیاز به تامل و تفکر دارد. آیا هنرمندان و ستاره ها خود را بی نیاز از رسانه می دانند؟ ایا ستاره های ما افول کرده اند و دیگر مثل قبل حرفی برای گفتن ندارند و به همان اندک شبکه های مجازی خودشان قانع شده اند؟ آیا حباب شبکه های اجتماعی باعث ایجاد توهم بین هنرمندان شده است؟ ایا پروفایل های فیک و صفحات با اعضا میلیونی خریدنی باعث سو برداشت ستاره ها شده است؟ آیا مثل قبل دیگر ستاره ای وجود ندارد و ما در عصر متوسط ها به سر می بریم؟ آیا دیگر رسانه ها صدای هنرمندان نیستند؟ آیا رسانه ها و سایت ها باید در نحوه کار خود تجدید نظر نمایند؟ و بسیار پرسش های دیگر …

در این میان هر چه هست همچنان رسانه ها و سایت های خبری تحلیلی (به غیر از رسانه و نشریات زرد) جایگاه خود را دارند و عدم تعامل ستاره ها، هنرمندان با آنها توهین به هواداران آنها و بی احترامی به اصحاب رسانه است و مسلما این فاصله ایجاد شده نه به نفع هنرمند است و نه به نفع رسانه و نه مردم و هواداران. این حباب های ایجاد شده کم کم باعث می شود هنرمندان پایگاه مردمی خود را از دست بدهند و افول ستاره ها آغاز شود و روز به روز منبع خبرهای موثق کمرنگ تر و حاشیه های هنرمندان با ایجاد خبرهای کذب در فضای مجازی بیشتر شود.

به امید روزی که همگی با هم و در کنار هم برای ” هنر برای هنر ” زندگی کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید