بررسی کوتاه روند موسیقایی چاوشی و رسالت هنری ارزشمند او

محسن چاوشی

موسیقی پارس_فاطمه فرج الله زاده: محسن چاوشی، او دیگر با گذشت سال ها فعالیت در حوزه موسیقی و حفظ روند رو به رشد خود، آبرو و افتخار موسیقی مرز و بوم ایران محسوب می شود.
زمانی که صحبت از چاوشی است، بحث نه تنها بر سر موسیقی، بلکه فراتر از آن، مهم شمردن رسالت سنگین موسیقی است. چاوشی سال ها است که رسالت موسیقی را به دوش می کشد و هر روز بالغ تر می شود. او جسورانه، درد درون و تفکر ارزشمند خود را در قالب موسیقی بیان می کند؛ کافی است نگاهی دوباره به آثار وی داشته باشید. برای مثال خوزستان یکی از آن نقطه اوج های چاوشی به شمار می رود، اثری که همزمان با مشکلات معیشتی مردم به خصوص در خطه‌خوزستان منتشر می شود و در عمق جان ها نفوذ می کند. شجاعتی مثال زدنی در وجود چاوشی نهفته است که دست به تولید چنین آثاری می زند؛ اثری که حتی باعث شد گمانه زنی ها در خصوص ممنوع الکاری وی شدت گیرد، گرچه این خبرها تنها یک شایعه بود اما نشان از شجاعت مثال زدنی چاوشی داشت؛ وی بارها به مخاطبانش یادآوری کرد که موسیقی یک ارزش است.
چاوشی با هوشمندی و درک عمیق از موسیقی و شناخت سلیقه مخاطب، همیشه روند صعودی خود را حفظ کرده اما کسانی که از سال های گذشته کارهای او را پیگیری می کنند به خوبی می دانند که اون چندین نقطه اوج را تجربه کرده است؛ تا جایی که مخاطب گمان می برد، دیگر بهتر از این اتفاق، برای موسیقی وی رخ نخواهد داد، اما او همیشه اثری را برای غافلگیری هوادارانش دارد.
برای مثال اوج شناخته شدن وی در فیلم سنتوری را به یاد بیاورید؛ اگر از تولید آثار و آلبوم های موسیقی وی چشم پوشی کنیم و باز هم به همکاری چاوشی با جادوی تصویر بپردازیم، می توانیم قطعات تولید شده وی برای سریال شهرزاد را به خاطر بیاوریم. به حق چه کسی می تواند منکر تاثیر موسیقی چاوشی بر سریال شهرزاد باشد؟ موسیقی و ترانه هایی دلنشین در کنار لحن خاص چاوشی، باعث تکامل روح سریال‌ شد تا هم این سریال و هم آثار چاوشی در کنار یکدیگر دیده و شنیده شوند تا جایی که در زمان پخش سریال، بسیار بعید بود جایی حضور داشته باشیم که صدای چاوشی به گوش نرسد و این استقبال و محبوبیت به این جا ختم نشد و بخش هایی از ترانه حتی تکیه کلام مردم و مجریان تلویزیون شد.
چاوشی برای ارائه موسیقی مد نظر خود بارها ریسک پذیری را به جان خریده است؛ او با استفاده از اشعاری کلاسیک، تاثیری شگفت انگیز بر شناخت جوانان از ادبیات غنی فارسی داشته است.
برخی معتقدند هنر در صورتی ارزشمند است که اثری از یک انسان بزرگ باشد؛ محسن چاوشی نه تنها در موسیقی بلکه در برخی جنبه های زندگی شخصی و اجتماعی خود نیز می تواند الگوی رفتاری مناسبی باشد. برای مثال او بارها برای کمک به اعدامیان تلاش کرده است و حتی در صفحه مجازی خود از هواداران درخواست کمک داشته است، این قبیل کمک های او کم نیست؛ اما علاقه ای به رسانه ای کردن آنها ندارد. شاید اوج یکی از مهربانی های او را بتوان تلاشش برای یک اعدامی دانست که اصرار داشت نامش فاش نشود، اما دوستان وی برای گسترش رفتارهای اجتماعی زیبا و تاثیر گذار آن را فاش کرده اند.
بی شک در قالب یک یادداشت کوتاه نمی توان از تمامی جنبه های موسیقی چاوشی در طی سالیان طولانی سخن گفت؛ اما تنها اشاره و یادآوری تاثیر موسیقی وی آن هم در روز تولدش، می تواند اتفاقی مثبت و جذاب باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید