جلال ذوالفنون مهمان ویژه شبکه خبر

0

موسیقی پارس – به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران، ذوالفنون دراین برنامه در باره اهمیت و هویت موسیقی آیینی سنتی ایران با رضا مهدوی، کارشناس و مجری برنامه «صبح با خبر» به گفت‌وگو خواهد نشست.
جلال ذوالفنون موسیقی‌شناس و نوازنده برجسته و صاحب سبک سه‌تار، در سال ۱۳۱۶ در آباده شیرازمتولد شد. در کودکی به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را در ده سالگی در خانوادهای اهل موسیقی شروع کرد. برای ادامه تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آنجا با سازهای دیگر چون تار و ویلن آشنا شد. ویلن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت. در هنرستان از رهنمودهای موسی معروفی در زمینه تکنیک سه‌تار برخوردار شد. هم‌زمان با تأسیس رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا، به آنجا راه یافت. آشنایی با شخصیت‌های موسیقی ملی ایران از جمله نورعلی خان برومند و دکتر داریوش صفوت، شناخت تازه‌ای از موسیقی اصیل ایران و امکانات وسیع سه‌تار برای وی به ارمغان آورد و از سال ۱۳۴۶ فعالیت خود را روی سه تار متمرکز کرد .
ذوالفنون از روش‌های اساتیدی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و همچنین راهنمائی‌های احمد عبادی بهره یافت. پس از پایان دانشکده در همان جا و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی به تدریس سه‌تار پرداخت. در این سال‌ها از راهنمایی یوسف فروتن و سعید هرمزی که از نوازندگان قدیمی سه‌تار بودند برخوردار شد.
برنامه «صبح با خبر» با حضور جلال ذوالفنون روز شنبه 12 شهریورماه از ساعت 7:40 تا 8:30 در شبکه بین‌المللی خبر پخش می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید