جلسه خانه ترانه همراه با جشن تولد روزبه بمانی برگزار شد

0
روزبه بمانی

موسیقی پارس_کیمیا پوراحمد: جلسه ی خانه ترانه، 8 آذرماه هم زمان با تولد روزبه بمانی و با حضور جمعی از ترانه سرایان، در سالن سرنا برگزار شد. 

در ابتدای این جلسه و پیش از شروع ترانه خوانی ترانه سرایان، بمانی اعلام کرد که به دلیل استقبال از جلسات خانه ترانه، در صدد برگزاری این جلسات در سالنی بزرگ تر هستند تا علاقه مندان بیشتری بتوانند در آن ها شرکت کنند.

سپس تعدادی از ترانه سرایان جوان و خوش ذوق که آثار شان تایید شده بود، یک به یک ترانه های خود را خواندند و آثار شان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

روزبه بمانی درباره ی نحوه ی انتخاب آثار چنین توضیح داد: در این جلسات قالب های شعری مختلف اجرا می شود، زیرا همه ی آن ها با پذیرفتن موسیقی می توانند کاربرد ترانه را داشته باشند.
وی افزود: چون هیچ تعریف دقیق و کاملی از شعر وجود ندارد، به تبع آن تعریف درستی از ترانه و ترانه خوب هم نیست؛ پس بخشی از گزینش آثار سلیقه ای خواهد بود.

مهدی ایوبی درباره ی جلسات خانه ترانه بیان داشت: خوبی جلسات این است که مانند کارگاه، روند پیشرفت کسانی که مرتب شرکت می کنند و ترانه هایشان را می خوانند کاملا مشخص است.

در قسمتی از این برنامه، سورپرایز ویژه ای به مناسبت تولد روزبه بمانی در نظر گرفته شده بود. در این بخش کلیپی که از فعالیت های مختلف بمانی در سال های اخیر تهیه شده بود که برای حضار پخش شد و همچنین هدایایی به او اهدا شد.
پس از پخش این کیلیپ، حضار سالن ثانیه هایی به احترام روزبه بمانی و سال های فعالیتش ایستاده وی را تشویق کردند.

بعد از آن، چند تن از اعضای خانه ی ترانه به روی صحنه آمدند و درباره ی فعالیت های روزبه بمانی صحبت کردند.

در ابتدا «حمید صمدی» پس از تبریک تولد روزبه بمانی گفت: این اتفاق بزرگ را به موسیقی پاپ ایران تبریک می گویم. با تمام دلم خوشحالم که ستاره ی این روز های موسیقی پاپ، روزبه بمانی، ترانه سرا است و مطمئنم که اتفاقات بزرگ تری برای او خواهد افتاد. ما حدود دو دهه است که در خانه ی ترانه با هم هستیم. همه ی ما اینجا بزرگ شده ایم و رشد کردیم و هیچ وقت یادمان نمی رود که اینجا خانه ی ما هست و خواهد بود. من مطمئنم زنده یاد افشین یداللهی عزیز الان با تمام وجود خوشحال است؛ چرا که سکان هدایت خانه ی ترانه را به کسی سپرده ایم که لیاقتش را دارد.
باز هم به روزبه تبریک می گویم و امیدوارم سال های سال در ترانه سرایی و خوانندگی بدرخشد. ما، همه ی اعضای خانه ترانه، دختر ها و پسر های خانه ترانه، از این که با تمام وجود پشت مان هستی تشکر می کنیم.

سپس «حسن علیشیری» به روی صحنه آمد و درباره ی روزبه بمانی و دیگر هنرمندان این عرصه چنین بیان کرد: نه فقط درمورد روزبه بمانی بلکه درباره همه ی خوبان این نسل، اعتقاد دارم که مشمول یک ظلم چند وجهی هستند.
ظلم اول از سمت قوانین و نهاد های نظارتی و غیره است که باعث می شود یکی از بهترین استعداد ها، چندین سال ممنوع الکار باشد و برای گرفتن ساده ترین حق خودش دچار مشکل شود. در هیچ کجای دنیا برای خواندن نیازی به مجوز نیست چه رسد به اینکه بخوانی و مجوز انتشار آن صادر نشود.
ظلم دوم از طرف برخی از منتقدین است. بحث فقط روزبه بمانی نیست، به بهانه ی تولدش جلوی او این حرف ها را می زنم، به همه ی بزرگان این نسل ظلم شده است. مردم از ترانه سرا و خواننده انتظار دارند چگوارا باشد و هرجایی قدمی دور تر از چگوارا بودن بردارد به آن حمله خواهند کرد و وقتی از او پاسخی بخواهند، نمی تواند پاسخ بدهد چون اگر جواب دهد به خاطر آن دوباره باید چندین سال پشت سد مجوز بماند.
علاوه بر همه ی این ها، ظلم سوم از سمت مردم وارد می شود. با نشنیدن، توجه نکردن، سطحی شدن و بزرگ کردن کسانی که هیچی نیستند و یا بی توجهی به آن هایی که می توانند هنر را ارتقا دهند. 
وی همچنین افزود: هنرمند خوب با همه ی این عوامل  می جنگد. هزاران عامل جلوی پای او وجود دارد تا بتواند اثر را به مخاطبش برساند. به همین دلیل من سال ها است از آرمانگرایی که قبلا داشتم، فاصله گرفتم.
علیشیری همچنین درباره ی آلبوم «کجا باید برم» اظهار کرد: کدام یک از بزرگان ترانه ی ما ضعف در تالیف نداشتند و همه ی انتخاب های شان درست بوده است؟ چطور انتظار داریم آلبومی که با زحمت فراوان تولید شده، صد در صد بی عیب و نقص باشد؟ هر کس هم دلش میخواهد روزبه بمانی که دوست دارد را بشنود. هنرمند با همه ی این مسائل می جنگد و سعی می کند کاری را که خودش درست می داند، انجام دهد؛ ولی با این حال خیلی وقت ها هم مجبور می شود که مماشات کند.

امیدوارم مخاطب به این حد از آگاهی برسد که بین چگوارا های جعلی و هنرمندی که می خواهد حرفش را بزند، تفاوت چشم گیری وجود دارد. باور کنید برای نسلی که در این سختی ها کار کرده، رفتن خیلی راحت است. اما بزرگان این نسل آن را انجام ندادند و کنار مردم ماندند و سختی کشیدند‌.
من نمی توانم بگویم چه گذشت بر خانواده ی روزبه بمانی، یغما گلرویی، افشین مقدم و…
او همچنین درباره ی برگزاری مجدد جلسات خانه ترانه اظهار داشت: زمانی که بعد از درگذشت دکتر یداللهی، قرار شد که جلسات خانه ترانه ادامه پیدا کند، من باور نمی کردم که  بیش از یکسال بگذرد و این جلسات روز به روز در حال پیشرفت باشد. قبل از درگذشت ایشان هم جلسات در سیر نزولی بودند که این امر دلایل مختلفی داشت و ربطی به شخص دکتر یداللهی نداشت، چرا که ایشان چیزی جز خوبی برای خانه ترانه نمی خواستند.
اما روزبه به همراه تمام جمع حاضر، پای خانه ترانه ایستادند و خود روزبه با وجود همه ی مشغله هایش آمد و ما با افتخار توانستیم بزرگترین جایزه ی مستقل ادبی ایران را برگزار کنیم. امیدوارم امسال هم بتوانیم سربلند باشیم و باز هم ادامه بدهیم.
حسن علیشیری خطاب به روزبه بمانی گفت: روزبه جان امیدوارم مسیری که پیش گرفتی را ادامه دهی و یک هنرمند چند وجهی موفق باشی. نسل ما افتخار می کند به اینکه معاصر شما است.روزبه بمانی در پاسخ به صحبت های همکارانش گفت: از همه کسانی که این جلسه را بعد از دکتر افشین یداللهی برگزار می کنند و از همه ی عزیزانی که هر هفته در این جلسات شرکت می کنند تشکر می کنم.
وی در ادامه افزود: هنوز هم باور نمی کنم که افشین یداللهی بین ما نیست؛ ولی باور دارم که انرژی او و عشق شما است که این جلسات را جلو می برد.
چیزی که در طول این سال ها از فضای موسیقی دیدم عموما حسادت و بخل بود تا عشق و تشویق. گاهی در مقابل، شما را تشویق می کنند ولی در پشت سرتان حرف های دیگری می زنند. وقتی  که از من توضیح خواستند، مسئولی که آنجا صحبت می کرد، گفت انقدر همکاران شما به ما گفتند چرا تو را نمی گیریم، مجبور شدیم واکنشی نشان دهیم.
این ها بخشی از حقیقت جامعه ی ما است که جامعه ی صنفی را هم در بر می گیرد. گاهی سعی می کنیم از ریشه یکدیگر را بزنیم.
او همچنین در خصوص حضورش در خانه ی ترانه بیان کرد: من از این جا خیلی چیز ها یاد گرفتم و یاد می گیرم، هیچ فرقی با گذشته نکرده است. جلسه آمدن و برگزاری کارگاه در روحیاتم نیست، اما انرژی شما به قدری خوب است که همیشه با حال خوبی به جلسات می آیم.
علاوه بر آن، روزبه بمانی درباره ی کلیپی که برای تولدش پخش شد اظهار کرد: در بخشی از فیلم احساس کردم قرار است از من به عنوان ستاره ی استند آپ یاد شود.
 
در پایان هم «سابیر هاکا» به روی صحنه آمد و شعر کوتاهی را به روزبه بمانی تقدیم کرد.

از جمله مهمانان این برنامه می توان به مهدی ایوبی، صابر قدیمی، علی ایلیا، پرسا مقدس، حسن علیشیری، امير حسين مساح، رويا ديژن، مهدي موسوي، هما سعادت، امير توده فلاح، حميد رضا صمدي اشاره کرد.

شایان ذکر است جلسه ی بعدی خانه ترانه 22 آذر ماه برگزار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید