حافظ ناظری: بیش از 137 نفر در این آلبوم حضور دارند

0

موسیقی پارس – هاتف حسینی: آلبوم موسیقی سمفونی رومی (بعد یازدهم) به آهنگسازی و خوانندگی حافظ ناظری روز یکشنبه 11 اسفندماه در قسمت گنبد آسمان برج میلاد تهران رونمایی شد.

در این مراسم علاوه بر استاد شهرام ناظری و حافظ ناظری، برخی از چهره های فرهنگی، هنری و ادبی نیز حضور داشتند. در ادامه خلاصه ای از این نشست خبری را خواهید خواند:

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به عنوان مجری برنامه آغازگر این نشست خبری بود. وی ضمن توضیحاتی در ارتباط با این نشست در مورد آلبوم «بعد یازدهم» گفت: از این آلبوم می توان به عنوان یکی از متفاوت ترین آثار سال های گذشته یاد کرد و برای تولید ان زحمات بسیاری کشیده شده است. در این پروزه کسانی حضور دارند که 38 بار جایزه Grammy را تصاحب کرده اند.

نوربخش ادامه داد: سمفونی رومی (بعد یازدهم) برای پیوند میان شرق و غرب و برای یک دیپلماسی هنری خلق شده است که همین ها باعث حمایت کمپانی SONY از این آلبوم موسیقی شده است. همانطور که می دانید این اولین بار است که در خاورمیانه این کمپانی از یک اثر هنری حمایت می کند.

پس از سخنان آغازین نوربخش، استاد جواد مجابی پشت میکروفن قرار گرفتند. استاد مجابی به ریشه های علمی و تاریخی موسیقی اشاره کردند و پیرو آن بیان کردند: موسیقی مدارهایی را در ذهن انسان روشن می سازد که آنها مربوط به لذت می شوند.

وی همچنین اضافه کرد: همبستگی شعر، موسیقی و آواز از دیرباز در میان هنرمندان ایرانی مشهود بوده است و این همبستگی را می توان از دوره ساسانیان مشاهد کرد. هرچند موسیقی امروزه دیگر از حالت اشرافی در آمده و مردمی شده است. به جرات می توان بگویم که حتی سینما هم به اندازه موسیقی اینقدر مردمی نیست.

دکتر سریر آهنگساز و موسیقی دان ایرانی و رییس هیأت مدیره خانه موسیقی در ادامه به صورت مختصر به بیان دیدگاه خویش پرداخت. سریر در ابتدا گفت: موسیقی یک زبان است و ما باید این هنر را به زبان بین المللی عرضه کنیم. ما باید به گونه ای آثار خود را در کشورهای دیگر عرضه کنیم که ظرفیت های موسیقی ما شناخته شود. هرچند موسیقی ما در حال حاضر در تاریکی قرار گرفته است.

سریر تشریح کرد: کشورهایی مثل هند به خاطر نزدکی زبانشان به زبان بین المللی توانسته اند موسیقی خود را به خوبی در جهان عرضه کنند. البته این بدان معنا نیست که با این حرکت بخواهیم کاری کنیم که در هر خانه ای یک لوح موسیقی ایرانی وجود داشته باشد. ما باید به گونه ای در این زمینه حرکت کنیم که در دنیا به موسیقی ایرانی احترام گذاشته شود.

سپس «حافظ ناظری» که آهنگساز، تنظیم کننده و خواننده این آلبوم است توضیحاتی را در ارتباط با چگونگی شکل گیری این آلبوم داد: زمانی که شروع به ساختن این آلبوم کردم هیچ وقت فکر نمی کردم که روزی بتوانم آن را به اتمام برسانم، زیرا هرچه از زمان تولید این پروژه می گذشت کار سخت تر  و بزرگ تر می شد. در این پروژه با بیش از 137 نفر همکاری داشته ام که این خود گویای سختی به اتمام رساندن این پروژه می باشد.

آهنگساز و تنظیم کننده آلبوم «بعد یازدهم» ادامه داد: من از 19 سالگی به نیویورک رفتم و نزدیک به نیمی از عمرم را در آمریکا گذراندم، پیش از آن نیز زمانی که در ایران بودم بر خلاف آنکه در یک خانواده سنتی بزرگ شده بود به خاطر حضور پدرم کمی تفکراتم متفاوت بود. این تفکرات باعث شد که به دنبال تقلید نروم و اصطلاحاً مقلد نباشم.

ناظری اضافه کرد: با توجه به سبک متفاوت کاری ام مشخص است که با کسی رقابتی ندارم، موسیقی من شبیه کسی نیست و همین نقطه قوت آلبوم است. هرچند ما ایرانی ها خیلی از هم جدا هستیم و از موفقیت های همدیگر خوشحال نمی شویم. آلبوم «بعد یازدهم» اولین اثر از پروژه سمفونی رومی می باشد که در ایران به نام بعد یازدهم و در خارج از کشور به عنوان «Untold» عرضه خواهد شد. این پروژه در قالب چهار فصل موسیقایی در ارتباط با آفرینش انسان شامل آغاز سفر الهی انسان، رسیدن به زمین، نگاه انسان به یگانه هستی و در نهایت برگشت جاودانه به انتهایی که خود آغازی دوباره است، خواهد بود.

حافظ ناظری در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: بسیار دوست دارم که شما هنرمندان بزرگوار حوزه موسیقی این اثر را بشنوید و نظرات خود را به من بگویید. این سمفونی رومی براساس نام مولانا نیست بلکه اسم پروژه است که سعی کرده با آمیزش فرهنگ شرق و غرب که در آن از لغت سمفونی به عنوان سمبل فرهنگ موسیقایی غرب برگرفته از واژه سمفونیا و مولان به عنوان اسطوره و سمبل فرهنگ مشرق زمین برای این پروژه استفاده شده است.

لوریس چکناواریان موسیقی دان و رهبر ارکستر برجسته موسیقی کشورمان طی صحبت هایی کوتاهی از این حرکت حافظ ناظری حمایت کرد و گفت: از اینکه حافظ ناظری با شهامت جلو آمده و به دنبال تقلید نیست بسیار خوشحالم و او را تحسین می کنم. زمانی که یکی از این آثار را در لندن تمرین می کردیم حتی اعضای ارکستر سمفونیک لندن هم از این نوع موسیقی تعجب کرده بودند.

استاد شهرام ناظری که گویا صحبت های بسیاری در این زمینه داشت پشت میکروفن قرار گرفت تا دیدگاه هایش را بیان کند. او ابتدا اظهار داشت: در این دنیای آشفته و بی در و پیکر، اکثر جوان ها اگر از یک دیدگاه کلاسیک و اصیل پیروی نکنند هنرشان هرز می رود. البته در مورد این آلبوم ما نمی توانیم قضاوت کنیم چرا که مرور زمان و مردم هستند که آثار هنری را قضاوت می کنند. با توجه به آنکه خودم آدم خلاقی بوده ام، حافظ نیز به دنبال تقلید نرفت و این فضایی که در آلبوم وی هست اقتباسی نیست و او دیدگاه خودش را نسبت به هنر دارد.

گفتنی است؛ این نشست خبری به همت موسسه اوای هنر و به تهیه کنندگی «محمد جلیل پور» برگزار شد و آلبوم موسیقی سمفونی رومی (بعد یازدهم) از روز 20 اسفند ماه در سراسر دنیا توزیع خواهد شد.

 

[nggallery id=291]

 

منبع : اختصاصی موسیقی پارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید