آخرین اخبار : کنسرت گروه شیلر با اجرای قطعات جدید در تهران برگزار می‌شود آلبوم «کابوس سفید» اثری از «اوستا آوا» منتشر شد قلب دنیای «روهان» در بازار موسیقی آلبوم «سی‌وپنچ میلیمتری» منتشر می شود آلبوم موسیقی «دیوار و چین» جدیدترین اثر «على قمصرى» منتشر می‌شود حمایت خوانندگان مطرح موسیقی پاپ از بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران پایان رقابت داغ خوانندگان مطرح موسیقی پاپ در نظرسنجی بهترین قطعه دی ماه «نمیدونم چه جوری» با صدای «زکی شمس آبادی» منتشر شد جدیدترین کنسرت گروه موسیقی «سون» در تهران برگزار می‌شود وضعیت استاد شجریان نسبت به ماه‌های گذشته هیچ تغییری نکرده است

حضور نایب رئیس سابق مجلس شوراى اسلامى در تمرین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران

۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۷ خبر کد خبر :68743

موسیقى پارس_شکوفه صادقى: حجت الاسلام و المسلمین ابوترابى فرد،امروز از تمرین ارکستر سمفونیک تهران بازدید کرد.همچنین «على اکبر صفى پور»مدیرعامل بنیاد رودکى ،«فرزاد طالبى»مدیر کل دفتر موسیقى ،«احمد پژمان» آهنگساز و «على مرادخانى»معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى در این تمرین ارکستر سمفونیک تهران حضور داشتند.
در تمرین امروز،گروه کر ارکستر سمفونیک تهران به رهبرى «رازمیک اوهانیان» مشغول تمرین و اجراى قطعه «سرزمین دلاوران» یا همان «سمفونى آزادگان» با همراهى ارکستر سمفونیک تهران بودند.
گفتنى ست «شهرداد روحانى »بعد از اجراى یک پارت ،ضمن خوش آمدگویى به حضار، از نحوه ى اجراى گروه کر إبراز رضایت کرد و پارت دوم تمرین با عنوان «خرمشهر» را بدون حضور کر آغاز کرد.
نایب رئیس سابق مجلس شوراى اسلامى پس از بازدید از تمرین ارکستر سمفونیک تهران بیان کرد: همانطور که بارها در بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری شنیده ایم، زبان هنر، زبان ماندگاری است بنابراین باید بتوانیم با استفاده از این ارزش های فرهنگی که برخوردار هستیم، برای انتقال ارزش های ملی و اسلامی استفاده کنیم. یکی از نام های بلند و ماندگاری که در ارزش های اسلامی و تاریخ انقلاب ما ماندگار خواهد بود، موضوع ۸ سال دفاع مقدس است که به عنوان یک ارزش و اثر برجسته بی بدیل اسلامی و ملی در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت می شود.
وی گفت: در تاریخ انقلاب اسلامی، دفاع مقدس به عنوان یک ارزش و اثر برجسته ماندگار بی‌بدیل اسلامی و ملی خلق شد. به گمان من دفاع مقدس آیینه شفاف و روشنی از ارزش‌هایی است که ملت ایران به عنوان یک ملت اسلامی تقویت‌شده در مکتب قرآن، پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت او از آن برخوردار بوده است. تمام این ارزش‌ها در دفاع مقدس و در رویارویی با نظام حاکم بر جهان و قدرت‌هایی که در نظام سلطه ایفای نقش می‌کنند به نمایش گذاشته شده است.
او افزود:دفاع مقدس به گمان من یک آینه شفافی از ارزش های ملت ایران به عنوان یک ملت اسلامی تربیت شده اسلام است که در رویارویی با نظام حاکم بر جهان و قدرت های استکباری ایستادگی کرد و برگ زرینی را به تاریخ انقلاب اسلامی ایران اضافه کرد. البته یکی از برگ های زرین و پر افتخار دفاع مقدس، برگ زرین اسارت و آزادگی است. این برگ آنقدر زیبا است که حتی مزدورانی که رزمندگان ما را در اسارت نگه داشته اند به این استقامت و ایثارگری در کنار ارزش های انقلاب اذعان کردند.
وی با بیان این مطلب گفت:مروز شاهد اثر ارزشمند استاد احمد پژمان، اجرای استاد شهرداد روحانی به همراه اعضای ارکستر سمفونیک تهران بودیم که به اعتقاد من اثر زیبای هنری را خلق کردند که برآمده از ظرفیت های ملی ما برای تبیین گونه ای از زیبایی ها و ارزش های تاریخ اسارت و کار بزرگ آزادگانی است که در دوران اسارت آفریدند.
«على مرادخانى»معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى نیز در این جمع گفت :ما افتخار داریم و خوشحال هستیم که نقشی هر چند کوچک را در سپاس از آزادگانی که همه هستی خود را برای این سرزمین داده‌اند، ایفا می‌کنیم. حوزه هنر وظیفه دارد برای همه کسانی که در این کشور زحمت کشیده‌اند، آنچه را در حیطه دارد، آنگونه که شایسته است در اختیار بگذارد. آثاری مانند این سمفونی نشان می‌دهد که هنر ما و هنرمندان ما متعهد هستند که اینگونه پاس می‌دارند انچه را که به درستی در این کشور اتفاق افتاده است. همان‌طور که مقام معظم رهبری نیز گفته‌اند این اتفاقات با هنر جاودانه خواهند شد.
وى ادامه داد: من فکر می‌کنم همانطور که کاری که آقای پژمان برای سمفونی “خرمشهر”کردند و یک شعر مردمی را به اثری هنری تبدیل کردند این کار نیز در آینده هرجا از آن یاد شود بخشی از جاودانگی حماسه‌های این ملت را به خوبی نشان خواهد داد. کم پیش می‌آید دوستانی که در زمینه‌های مختلف کار می‌کنند این گونه به هنر توجه نشان دهند. ما خیلی به آقای ابوترابی‌فرد زحمت دادیم و از ایشان تقدیر می‌کنیم و سپاسگزاریم. 
«شهرداد روحانى » رهبر ارکستر سمفونیک تهران عنوان کرد : این اثر برای عزیزانی نوشته شده که با فداکاری خود باعث شده اند یک وجب از این خاک از دست نرود و این افتخار بنده است که چنین اثر جاودانه ای توسط استاد احمد پژمان نوشته شده است. 
وى اضافه کرد:  وقتی این اثر را تمرین می کردم به قدری به دلیل محتوای آن درگیر اثر و حوادث ۸ سال دفاع مقدس شدم که فکر می کنم اگر مخاطب آن را گوش دهد، برایش کافی است و کاری خواهد کرد که این ایثار و از جان گذشتگی جاودانه بماند.
شایان ذکر است «سمفونى آزادگان» یا همان «سرزمین دلاوران » در سیزدهمین روز دى ماه توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبرى «شهرداد روحانى» در تالار وحدت اجرا مى شـــــود.