انتشار کار متفاوت هدف ما بود/ کمتر شاهد یک اتفاق جدید در موسیقی پاپ هستیم

7

موسیقی پارس – پریا حیرتی: «رامتین غروی» خواننده ای است با سبک راک که بعد از سال ها این بار می خواهد با دست پر به بازار موسیقی بازگردد. سبکی که انتخاب کرده است متفاوت است و شنیدنش مسلما همه را شگفت زده خواهد کرد. از «بهروز پایگان» نام آشنا این سبک موسیقی استفاده کرده و امیدوار است مردم هم از صدایش و موسیقیش لذت ببرند. با او گفت و گویی به همین بهانه انجام دادیم.

 

– از کی خوانندگی را آغاز کردید؟

خوانندگی را به صورت حرفه ای از سال هفتاد و هشت شروع کردم اما به صورت غیر حرفه ای از کودکی ، از وقتی یادم میاد، فکر میکنم این استعداد رو به ارث بردم ، یادم هست در دوران نوجوانی یکی از بهترین سرگرمی هام این بود که معمولا غروب ها یکی دو ساعت در کوچه های یوسف آباد قدم میزدم و آهنگهایی که دوس داشتم رو می خواندم.

نواختن گیتار را هم در هفده سالگی با دوست و استاد «ساسان شب افروز» شروع کردم و از اون جایی که علاقه من به موسیقی بسیار شدت گرفته بود بعد از چند ماه تمرین زیاد به توانایی خوبی دراجرای زنده رسیدم ، در همان سال با دوست عزیزی آشنا شدم که سهم زیادی در شکل گیری صدای من داشت و حدود سه سال حداقل هفته ای سه روز با پیانو تمرین های آوازی و صدا سازی داشتیم، «آرمین خیرخواه» آهنگساز و نوازنده پیانو و آکاردئون بود و افتخار همکاری در چند قطعه و چندین اجرا را هم با ایشان داشتم ، البته در آن زمان با حمایت خانواده تحصیلات آکادمیک در زمینه موسیقی ( آواز جهانی ) را دردانشکده موسیقی «وارونژ» روسیه شروع کردم که آشنایی بنده با برادرم «بهروز پایگان» هم به همان سالها برمی گردد . چند ملودی روی اشعاری از «فروغ فرخزاد» و «نیما یوشیج» ساختم و تصمیم گرفتم که این کارها را تولید کنم که منجر به تولید آلبوم «اندوه تنهایی» شد که اولین تجربه من بصورت حرفه ای در زمینه خوانندگی و آهنگسازی بود . آن آلبوم در استودیو «آونگ» ضبط شد و مجوز انتشار هم گرفت اما هرگز منتشر نشد.

 

– چرا این سبک را انتخاب کردید؟

علاقه زیادی به این فرم از راک دارم، فکر می کنم در این فرم بیشتر می توانم احساسات خودم را به مخاطب منتقل کنم.

 

– اولین قطعه ای که با صدای شما منتشر شد؟

اولین کار من که به صورت حرفه ای منتشر شد مربوط به بهار سال هشتاد و دو بود ،ویدیو قطعه «اندوه تنهایی» را که از ساخته های خودم بود با تنظیم «رضا قاسمی آذر» و شعر زیبای فروغ فرخزاد تولید کردم که منتشر شد .

 

– درباره آلبومتان توضیح بدید؟

این آلبوم که توسط شرکت هزار ترانه به مدیر عاملی خانم «ملیحه نوروزی» و مدیریت آقای «عبدالرضا نوروزی» تولید شده است که مشتمل بر 10 قطعه است ، سهم آهنگسازی بنده در این آلبوم 9 قطعه است و یک ملودی هم «اشکان شب افروز» دارم ، تنظیم کلیه قطعات و همچنین مدیریت هنری پروژه توسط «بهروز پایگان» انجام شده است. ترانه های این آلبوم از سروده های آقایان: گلروئی ، مهدی ایوبی ، مهدی موسوی ، احسان رعیت ، علی گلبهاران و احسان فولادی است و ضبط این آلبوم در استودیو «ماد» و توسط «مهیار رضوان» انجام گرفت . نوازنده های خوبی از جمله بهروز پایگان (نوازنده پیانو و سینتی سایزر)، مازیار احمد پور (گیتار الکتریک)، مهیار رضوان (گیتار آکوستیک)، مجید برومند (گیتار باس)، هومن نامداری (ساکسیفون) با من همکاری داشتند و آرش پاکزاد هم میکس و مسترینگ کلیه قطعات را انجام داده است.

 

– برای انتخاب موسیقی تان چه المان هایی را در نظر می گیرید؟

خوب در مرحله اول ترانه خوب. در انتخاب ترانه حساسیت زیادی دارم و زمان زیادی را صرف پیدا کردن ترانه های ناب می کنم. در ومرحله دوم ملودی. سعی می کنم تا حد امکان از ملودی های تکراری استفاده نکنم و زمان زیادی رو صرف طراحی ملودی وکال می کنم و سعی می کنم هر کلمه با ملودی، معنا و حس درست اون کلمه خوانده شود، فکر می کنم که تلفیق ترانه و ملودی مهمترین اصل در تولید یک قطعه است و هر چه این تلفیق بهتر صورت بگیرد قطعه تاثیر گذارتر خواهد بود .

 

– وضعیت موسیقی پاپ را به عنوان یک جوان چطور می بینید؟

خوب نیست، همه کارها و صداها شبیه به هم شده و خیلی کم شاهد اتفاقات جدید هستیم. متاسفانه وقتی یک خواننده با یک سبک وارد بازار می شود و می فروشد،یک دفعه شاهد هستیم چند خواننده دیگر هم شروع می کنند به تقلید و تکرار مکررات.

همه آدما میخوانند، بالاخره هر کسی یک بار این موضوع را امتحان می کند و این بد نیست اما قرار نیست همه آلبوم تولید کنند. درصد زیادی از خواننده های ما استودیویی هستند و در بخش های زنده و … توانایی اجرا دقیق و درست را ندارند. در کل موسیقی پاپ به جز معدودی از اساتید محترم که واقعا نسبت به این امر احساس مسئولیت میکنند و موسیقی خوب و استاندارد تولید می کنند دچار یک تکرار شده است ، از ترانه تا ملودی و تنظیم تا حتی عکس کاور. البته در چند ماه گذشته و با درایت ، مدیریت و برنامه ریزی رئیس محترم دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر «پیروز ارجمند» شاهد حضور و اجرای کنسرت خوانندگان و گروه های جدید با موسیقی متفاوت بودیم که امیدوارم روز به روز شاهد رشد بیشتر این موسیقی در کشورمان باشیم .

 

 

– هر خواننده برای اینکه خودش و هنرش را بهتر نشان بدهد، کنسرت برگزار می کند. منتظر کنسرت شما باشیم؟

بله حتما” ، من خواننده صحنه هستم و هدف از تولید آلبوم باور بفرمایید که فقط اجرای صحنه است .

 

– از همکاریتان با بهروز پایگان بگید و چرا ایشان را برای مدیریت هنری آلبوم انتخاب کردید؟

همانطور که عرض کردم دوستی و همکاری قدیمی با آقای پایگان دارم ولی همکاری ما از قطعه ای به نام «زلزله» شروع شد که نتیجه کار برای من فوق العاده دلنشین بود، سبک خاص بهروز در تنظیم و حساسیتی که در کیفیت کار به خرج میدهد بسیار تحسین برانگیز است و نتیجه کاری شد که توجه زیادی را به خودش جلب کرد. من بعد از تجربه قبلی که ده سال پیش با شکست مواجه شده بود تصمیم داشتم آلبومی را تولید کنم که تمامی قطعات به قول معروف هیت باشد. کاری متفاوت که مخاطب در هر قطعه حال و هوای جدیدی رو احساس کند. تجربه و سواد موسیقایی بالای آقای پایگان در آهنگسازی و تنظیم و اجرای صحنه ای و همینطور درک او از شرایط موسیقی امروز و مهم تر از همه سلیقه او در انتخاب موسیقی که با ایده های من منطبق بود همه و همه باعث شد که این همکاری آغاز بشود و به نتیجه هم برسد.

 

– با این وضعیتی که الان در موسیقی است، انتشار آلبوم بهتر است یا تک قطعه؟

با این وضعیت انتشار کار متفاوت!

 

– نقش نوازنده در بهتر شدن موسیقی از نظر شما چی می تونه باشه؟ با توجه به اینکه از نوازندگان خوبی هم در آلبومتان استفاده کردید؟

نوازنده بخش مهمی رو ایفا می کند ، یکی از فقدان های بزرگ ما در موسیقی پاپ امروز عدم استفاده از ویرتوز نوازی است ، متاسفانه به این دلیل که بیشتر خواننده ها تهیه کنندگی اثر خودشون را خودشون تقبل می کنند معمولا بودجه ای که در نظر گرفته می شود بسیار محدود است و استفاده از سمپل و نرم افزار به نسبت استفاده از نوازنده و ضبط آکوستیک بیشتر مقرون به صرفه است و فکر نمی کنم هیچ کس سمپل را به ساز ترجیح بدهد. اگر امکان استفاده از هر دو را به یک اندازه داشته باشد چون حس نوازنده در یک قطعه باعث تاثیر گذاری بیشتر آن قطعه می شود و این حس به مخاطب منتقل می شود.

 

– به عنوان یک خواننده، چه موسیقی را بیشتر گوش می دهید؟

معمولا موسیقی راک را به بقیه ترجیح می دهم و بیشتر از دهه 70 و 80 میلادی

 

– دورنمای خودت را دنیای موسیقی چطور می بینید؟

امیدوارم که مردم موسیقی من را دوست داشته باشند و بتوانم سال ها برایشان بخوانم. همیشه آرزو داشتم که صدا بشوم. به دورنما زیاد فکر نمی کنم و فقط به این فکر میک نم که امروز و در همین لحظه از تمام تواناییم برای انجام بهترین کاری که در توانم هست مایه بزارم و با تمام وجودم و تمام احساساتم موسیقیم را به مردم ارائه بدم .

 

 

– پیشنهادتان برای دوستانی که می خواهند وارد این سبک موسیقی شوند، چیست؟

عشق ، پشتکار ، سواد

هر سه برای اینکار هم لازمه و هم ضروری !

 

– حرف آخر؟

حرف آخر عرض ارادت و قدردانی و تشکر نسبت به رفقا و عزیزانی است که در این مسیر تا امروز کنارم بودن و حمایتم کردند.

اول از همه خانواده عزیزم که تمام این سال ها در این هدف من را همراهی کردند و همیشه پشتوانه من بودند.

بهروز پایگان برادر عزیزم که از تمام توان و داشته ها برای این آلبوم مایه گذاشت.

ازآقای رضا نوروزی و شرکت هزار ترانه که امکانات لازم برای تولید این اثر را به بهترین نحو مهیا کرد و بسیاری از دوستان که از ذکر نام معذورم و همچنین تشکر می کنم از طرافداران عزیزم که در شبکه های اجتماعی همیشه من را مورد حمایت خودشون قرار دادند.

امیدوارم این هدیه را از من بپذیرند و در آخر ممنون از شما که این فرصت را در اختیار من گذاشتید .

 

 

Edited (2)

mosighi

 

 

7 دیدگاه‌ها

  1. درود.سرافراز وموفق باشی …..بسیارعااااااااااااااااااااااااالی.

  2. صدایی که بعد از شنیدنش دوست نداری تموم شه
    و بی صبرانه منتظر البوم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید