سقوطِ شکوهمندانه!

12

موسیقی پارس هاتف حسینی: بعد از چند تأخیرِ پیاپی بالاخره «پاروی بی قایق» منتشر شد. راستش را بخواهید همه منتظر کاورِ این آلبوم بودند تا سیبل انتقاداتشان را روی آن تنظیم کنند اما کاور آلبوم توانست سختگیر ترین منتقدان را هم راضی کند. باز هم محسن چاوشی ترجیح داد عکسش روی شیشه سوپر مارکت های شهر نچسبد، پاره نشود و کسی از روی آن عبور نکند!

 

اگر آلبوم را اورجینال تهیه کرده باشید می بینید که داخلِ آن کاورِ فکر شده، یک سی دی وجود دارد، داخل ضبط اتومبیل جا می گیرد ولی پیشنهاد می کنیم این کار را نکنید. اگر فکر می کنید این آلبوم از آن آلبوم هایی است که وقتی در داخل ضبط قرار می دهید، هی می توانید دستتان را روی وُلومِ ضبط بگذارید و هی کم و زیادش کنید و با سرنشینانِ داخل اتومبیل صحبت کنید، کاملاً در اشتباه هستید. سی دی را داخل دستگاهی قرار دهید که می شود با یک هدفونِ خوب قطعات آلبوم را گوش داد. ترجیحاً آلبوم را برای بارِ اول به ترتیب قطعات گوش کنید.

 

اولین نکته ای که بیش از همه چیز شما را متعجب می کند این است که سر آلبومی یک قطعه تِرَنس یا هاوس نیست. گویا چاوشی قول داده که دیگر در آن سبک ها نخواند. «دستمُ بالا گرفتم تو ضیافت اسیری . . .» همین یک مصرع گویای این است که ترانه قطعه اول را روزبه بمانی سروده است. هوشمندی او در انتخاب کلماتِ جدید در دو ترانه اول این آلبوم، مخاطب را امیدوار به شنیدن ادامه آلبوم می کند. در ادامه هم ترانه های حسین صفا همانند همیشه شنونده را به فکر فرو می برد. هرچند نمی شود از یکی از خاص ترین ترانه های آلبوم به قلم حسین غیاثی یعنی «تفنگ سرپُر» گذشت. «وصیت نامه» نیز با اصلاحیه های فراوان بالاخره منتشر شد، قطعه ای که پیشبینی می شد جنجالی ترین کارِ «پاروی بی قایق» باشد ولی تا به این لحظه که اینطور نبوده و نتوانسته حقِ خود را از شنونده ها بگیرد.

 

با آنکه قصد بر آن نبود که در این یادداشت بحث های تخصصی که از عهده نگارنده خارج است، مطرح شود، نمی شد از نقطه عطف این آلبوم به این راحتی گذشت. در این آلبوم 10 ترانه با 10 موضوع متفاوت وجود دارد، چیزی که کمتر می شود در آلبوم های دیگر دنبال آن گشت. هرچند چندتای آن با سانسورهای ارشاد مواجه شده اند، ولی این سانسورها به گونه ای انجام شده است که شنونده حرفه ای پس از چند بار گوش دادن می تواند آنها را حدس بزند.

 

بارها دست به قلم برده بودم تا نسبت به لحنِ خواندنِ محسن چاوشی در قطعاتش مطلبی بنویسم، اما هیچ وقت این اتفاق رخ نداد. چاوشی کلمات را خوب درک می کند و خوب می فهماند. برای روشن شدن این قضیه یک فلش بک می زنیم به آلبوم «پرچم سفید» و قطعه «هر روز پاییزه». یک جا چاوشی می خواند: “لعنت به این آوار، من زیرِ آوارم” به قدری این جمله خوب ادا می شود که حسِ ترانه به طور کامل به مخاطب القا می شود. کمی نزدیک تر شویم، آلبوم «من خود آن سیزدهم»، در قطعه 13 به این مصرع توجه کنید: “عشق و آزادگی و حسن جوانی و هنر … ” پیش از کلمه «هنر» چاوشی یک نیشخندی می زند تا این مصرع و این داستان به خوبی بیان شده باشد. همچنین تلفظ کلمات «شیر»، «شغالان» و «سگ لاغرشان» نیز در دیگر قطعات گویای این قضیه است که محسن چاوشی شاید پاواراتی و بوچلی نباشد، شاید اوج صدایش کسی را میخکوب نکند ولی خوب بلد است که چجوری بخواند. او کسی است که با آن صدای اندوهگینش، قطعه ای مثل «غیر معمولی» را می خواند که پای ثابت بسیاری از مهمانی ها بود. حال در آخرین اثر این قضیه را کمی پنهان تر کرده تا مخاطب را به چالش بطلبد. اوج این چالش نیز در قطعات «قهوه قجری»، «تُفنگ سرپُر» و «خواب» شنیده می شود.

 

در آخر اگر قرار باشد نتیجه گیری ای از این مباحثِ کُلی داشته باشیم باید بگویم که چاوشی در این آلبوم همانند یک چتر بازی عمل کرده که از سقوط خودش راضی است، زیرا هدفش رسیدن است. البته این سقوط از نگاه عوام است. چاوشی برای اولین بار توانسته با یک سقوطِ هوشمندانه به اوج برسد، اوج در نگاه منتقدان و مخاطبانِ جدیِ موسیقی. این آلبوم انتقاد عوام را در پی خواهد داشت، همچنین بسیاری از منتقدان نیز روند صعودی چاوشی در آلبوم هایش را در این آلبوم با شیبِ ملایم! توصیف کرده اند. سازبندی های شبیه به هم، ملودی های قابل پیش بینی و … نیز از جمله این انتقادات است که باید به تفصیل در مورد آنها صحبت شود. «پاروی بی قایق» از آلبوم هایی که پیش از آن منتشر شده اند، متفکرانه تر است، شاید به سلیقه ی بساری جور نباشد ولی به سلیقه مخاطب احترام می گذارد.

 

محسن چاوشی با آلبوم «پاروی بی قایق» می خواست که ریزش مخاطب داشته باشد ولی هنوز خیلی زود است که در این باره بخواهیم نتیجه گیری کنیم. این ریزش به صلاح او باشد یا به ضررش توفیری ندارد، او راهش را شناخته و برای رسیدن به هدفش، بهایی را دارد می پردازد که خودش از ارزش آن با خبر است. شاید همین ریزش مخاطب روزی که او روی استیج برود به ضررش شود ولی شاید او برای این نیز برنامه ای دارد. حالا دیگر باید آلبومِ «چنگیز» باشیم، نامی که همه را شوکّه کرده ولی تجربه نشان داده محسن چاوشی هیچ کاری را بدونِ فکر انجام نمی دهد.

 

 

منبع: مجله موسیقی قرن 21

12 دیدگاه‌ها

 1. درود بر آقای خاص موسقی پاپ ایران:محسن چاوشی بزرگ
  کسی که کارش عشق بازی با قلب طرفداراشه…
  آقا محسن آلبوم آخرت خیلی خوب بود..
  تو کمتر از 24 ساعت یه آلبوم بالای 500هزار تا بفروشه اونم با وضع کپی رایت تو کشور ما معنیش اینه که الحق آقای خاصی…

 2. آقا هاتف شما کلا سعی نکن نقد بنویسی برادر! چون تو نقدهای شما از چاوشی چیزی جز حمد و ستایش چاوشی دیده نمیشه…

 3. شما هر وقت مفهوم نقد رو فهمیدی بیا اظهار نظر کن….نقد یه اثر یعنی بررسی و تحلیلش که شامل نقاط ضعف و قوتش میشه…
  حالا به نظر نگارنده، این آلبوم آلبوم موفقی بوده نباید به شما زیاد فشار بیاره….!!!
  عزیزم آلبومی که تو کمتر از 24 ساعت بره برا تیراژ دوم بایدم پیدا کردن اشکال توش سخت باشه…
  ایشالله خواننده محبوبت هر چه زودتر آلبوم بده بیرون ببینیم میتونه بالای 100هزار نسخه بفروشه!!!!!!!!!!!!
  با آرزوی موفقیت برای همه ی خوانندگان خوش ذوق ایران علی الخصوص آقا محسن چاوشی بزرگ…

 4. منتظر بودم شما که معلم ادب و اخلاقی بیای بهم مفهوم نقدو یاد بدی…شما فعلا بیا یه تنه با 4 تا اسم بگو خواننده مورد علاقه من خوب اجرا نمیکنه!باز خواننده ای که من طرفدارشم اجرا میکنه!آقای چاوشی که توانایی یه اجرا رو هم بعد این همه سال نداشته و نداره….
  4تا نقد تو این سایت خوندیم درباره ی پاروی بی قایق همه یه مفهوم بیشتر نداشتن اونم اینکه این آلبوم قوی و فوق العاده ای بوده!
  نقاط ضعف آلبوم کجاست؟؟؟
  دیگه حرفی واسه گفتن هم نداره میاد درباره ی سی دی و روش گوش دادن آلبوم برامون توضیح میده:)))

 5. عزیزم برا همینه که میگن آقای خاص…
  خواننده ای که هیچ اجرای زنده ای نداشته به قول شما،،، آلبوماش هر سال پرفروشترین آلبوم سال میشه…
  نمونش همین آلبوم آخری…500هزار نسخه ارجینال کمتر از 24ساعت….میدونم شاید درکش و همینطور تحلیل همچین محبوبیتی بین مردم برات سخت باشه..!! ولی چه بخوی چه نخوای چاوشی تو قلب طرفدارای میلیونیشه چه با کنسرت چه بی کنسرت…
  در ضمن وقتی امثال بهروز صفاریان و یگانه و فرزین با خواننده ای همکاری میکردن و میکنن دیگه این حرف که صداش مال خودش نیست و نمیتونه زنده بخونه حرف مضحکی به نظر میرسه…دیگه وقتی داریوش و قمیشی از یه خواننده ای مثه چاوشی تمجید میکنن بایدم شما با این سطح آگاهی از ایشون ایراد بگیری…

 6. هی گفتن خاص خاص…انگار خوده چاوشی هم باورش شده خاصه و هر چی بخونه مورد قبول مردمه..هر خاصی به معنای خوب بودن نیست که عزیزم!!!
  موندم این آمار فروش آلبوم که هیچ منبع معتبری هم نداره رو نداشتین میخواستین به چیه چاوشی بنازین:))
  طرف اگه میتونست کنسرت بذاره,این همه سال گذاشته بود!حالا نمیدونه چه بهونه ای بیاره از سالن اینجا اشکال میگیره بگو داداش برو سالنهای خارج ببینیم اونجا چه میکنی…یکلام بگو نمیتونم خودتو این بنده خداهارو از خماری درار:))

 7. حالا اگه این آمار فروش برا خواننده خودتون بود میشد معتبرترین چیز ممکن….
  داداش من یه سرچ کوچولو کنی بد نیستا…
  نگفتی داریوش و قمیشی کی باید بیان پیش شما دوره فشرده موسیقی رو بگذرونن؟؟؟
  ببین با چه کسایی شدیم ۷۷ میلیون…!!!
  قمیشی و داریوش که آخرت خوانندگین و به مراتب از شمای استاد فرق صدای ارجینال و با صدای غیر اورجینال رو تشخیص میدن میگن تو ایران فقط چاوشی،،اونوقت شما!!!!!
  آمار فروش سال ۹۳ معتبر نبود؟؟!!۹۱ چی؟؟۹۰چی؟۸۹چی؟؟۸۸چی؟؟۸۷چی؟؟؟
  داداش یکم از تو کوچتون بیا بیرون دو رو برتو بهتر نگاه کن…آلبومی آدمی که تو هرسال پرفروشترین یا حداقل جز دو آلبوم پرفروش سال میشه یعنی مردم اون آلبومو گوش کردن و اون آلبوم دیده شده و صد البته نشون دهنده محبوبیت بی نظیر اون خوانندست…

 8. تا وقتی که پاشو رو استیج نذاره و نخونه حرف من همینه که گفتم.حالا شما و کلا طرفداراش تو خماری بمونین تا یه مدت دیگه خودتون متوجه میشین.خواننده ای که اجرا نداشته باشه بالاخره دل هوادارو میزنه…
  بعدش یجوری میگی محبوبیت بی نظیر یکی ندونه فکر میکنه درباره شکیرا صحبت میکنی.وقتی سطح موسیقی ما اینه تعجبی نداره که چاوشی بی نظیرمون باشه…!!!!!

 9. من که جوابمو نگرفتم!!!!!!
  قمیشی؟؟
  داریوش؟؟
  نگفتی این دو نفر کی باید بیان پیش شما دوره ببینن فرق صدای اورجینالو از غیر اورجینال تشخیص بدن؟؟؟اونا میگن تو ایران چاوشی شما میگی صداش مال خودش نیست؟؟؟!!!به قول خود چاوشی:هه…
  شهاب اکبری؟؟
  کوشان حداد؟؟
  بهروز صفاریان؟؟
  فرزاد فرزین؟؟
  محسن یگانه؟؟
  از اینا آهنگساز و تنظیم کننده و خواننده بالاتر میخوای باهوش؟؟؟محسن یگانه و فرزین که با چاوشی شناخته شدن،،هیچ موقع نگفتن صداش مال خودش نیست اونوقت شما از شکم مبارکت تراوش میکنی؟؟؟
  عقل ناقصت قبول میکنه بهروز صفاریان با اون عظمتش تو تنظیم و آهنگسازی و البته همکاریش با امثال علیرضا افتخاری و محمد اصفهانی بیاد با کسی که صداش مال خودش نیست همکاری کنه!!!؟؟؟
  آخه نخود مغز تو وقتی نمیتونی تو اون مغز کوچیکت پردازش کنی وقتی تو کشوری مثل ایران که البوم یه خواننده ای مثه چاوشی شب قبل از انتشارش لو میره و حتی nبار دانلود غیرقانونی میشه،بعد تو 24 ساعت 500هزار تا میفروشه یعنی محبوبیت،،یعنی کارش بین مردم شنیده و پسندیده شده!!!تو روخدا بفهم…!!!وقتی یه نفر آلبومش هر سال پرفروش میشه یعنی اون نفر خواهان زیاد داره>>حال دلیل نمشه چون شما گوشت به آهگای شکیرا عادت داره همه ملت مثه شما باشن!!!شکیرا و چاوشی!!!؟؟؟بابا تو خیلی نابغه ای …قدر خودتو بدون….حتما خودتو به داریوش نشون بده …تلف میشی با این شرایط تحریم!!!
  در ضمن اول کامنتت گفتی دل زدگی هوادار؟؟؟ والا ما که الان 10 سال کارای چاوشی رو دنبال میکنیم دلزدگی تو خودمون ندیدیم و میزان استقبال از آلبوم ها هم همین موضوعو نشون میده….حالا شما چطور دلزدگی طرفدارای چاوشی رو حس میکنی دیگه نمیدونم والا!!!ایشالله برا یکی از این حرفا جواب داشته باشی ولی به قول قدیمیا کسی که خواب باشه رو میشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو به خواب زده عمرا…!!!

 10. همینکه انقد برات سنگین تموم شده که داری خودکشی میکنی برام کافیه:)))آقا اشتباه کردم چاوشی آقای صدا,ستاره محبوب,بهترین خواننده جهان تو کمتر حرص بخور الان ناقصه رو میزنیا…اول سعی کن آروم باش بعد کامنت بنویس.
  ممنون که بهم گفتی کلا به هیچ وجه چاوشی به خاک پای شکیرا نمیرسه…واقعا من چطور جرات کردم مقایسه کنم؟!!!!

 11. یه حرف ساده رو نمیتونی تو اون کله ت تحلیل کنی دیگه چی باید بهت گفت؟؟؟
  کجای حرف من این بود که چاوشی از شکیرا بهتره یا برعکس؟؟؟
  باهوش منظور من این بود این جور مقایسه ها از اساس غلطه…
  در ضمن برا من چیزی سنگین تموم نشد ،،این جور که معلومه برا شما سنگین تموم شده که هیچ جوابی نداشتی و خودتو به کوچه علی چب زدی!!! تو قرن 21 دیگه باید مفهوم سلیقه شخصی برات جا افتاده باشه،،،پسر خوب و صد البته نابغه اگه از کسی خوشت نیومد سلیقتو به بقیه تعمیم نده و الکی رو دیگران عیب نذار…
  همین که خودت گفتی اشتباه کردم برام کافیه…
  اینم بدون طرفدارای چاوشی همیشه پشتشن چه شما بخوای و چه نخوای….
  آره پسر خوب …ما که نفهمیدیم خواننده مورد علاقت کیه ولی در هر صورت چه پاشایی چه یگانه چه خواجه امیری و چه صادقی و خیلی های دیگه…ما به خواننده های دیگه و سلیقه ی طرفداراشون احترام میذاریم..

 12. واقعا براتون متاسفم كه دارين در اين مورد بحث ميكنيد
  آلبوم خوبي بود…………..همين
  آلبومايه مهدي احمد وند و سامان جليلي هم همينطوري بود……….من از طرف طرفدارايه اين دو خواننده به
  محسن چاووشي عزيز تبريك ميگم
  مني كه امسال نزديكه 10 تا آلبومو خريدم ميتونم نظر بدم نه شماهايي كه صرفا زر ميزنين
  عزت زياد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید