آخرین اخبار : قطعه مشترک محمدرضا گلزار و سینا سرلک برای سریال ساخت ایران آلبوم «بازگشت به رویاپردازى» در ایران و به صورت دیجیتال در آمریکا منتشر می‌‌شود آلبوم بابک جهانبخش به زودی منتشر می شود «آتش مهر» منتشر شد کلیپ «خوان آسمانی» با صدای پیام عزیزی و با حمایت دکتر پور زرندی منتشر می‌شود تور کنسرت بهنام بانی در استرالیا برگزار می شود ریمیکس قطعه «تو‌بری بارون» با صدای محمد علیزاده منتشر شد ریمیکس قطعه ی » آرزوی آرامش » با صدای « مهرزاد خواجه امیری » منتشر شد. «منو ببین» تازه ترین اثر با صدای مازیار سارمه منتشر می شود بزرگترین کنسرت راک کشور با ارکستر سمفونی توسط گروه شهاب صادقی برگزار شد
ماه عسل
تور گرجستان
تور گرجستان

“کمانچه و نى انبان پس از سالها در کنار هم”

۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۷ خبر کد خبر :68746

موسیقى پارس – شکوفه صادقى: «لیان» در اجراى زنده خود در تهران،طى اقدامى جالب،سعى در یاداورى یک اتفاق تاریخى داشت.
در روزهاى آغازین دى ماه،«محسن شریفیان»بار دیگر کنسرت گروه«لیان»را در تالار وحدت به روى صحنه برد.وى درباره بخشى از کنسرت که با حضور «بابک شهرکى »به عنوان نوازنده کمانچه و «پیام رونقى»به عنوان نوازنده دیجیریدو حضور داشتند گفت:برای اولین بار است که کمانچه و نی‌انبان را روی استیج می‌بینیم و این اتفاق با یک سابقه تاریخی قدیمی رخ می‌دهد. آخرین همنوازی این دو ساز در کنار هم حدود ۱۸۰ سال پیش بوده و اولین همنوازی این دو ساز در کنار هم نیز حدود ۲۱۰ سال پیش اتفاق افتاده است. اسناد و مدارک تاریخی این اتفاق‌ها موجود است و «لوئیس دبو» نویسنده صاحب نام فرانسوی آنرا ثبت کرده است.
سرپرست لیان افزود: ما در پی احیاء این تصویر و بازسازی آن اتفاق تاریخی در این کنسرت لیان هستیم و همه تلاش‌مان بر این بود که این بازسازی و احیاء در بهترین و در خور شان ترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و به مخاطب بگوئیم که این ماجرا وجود داشته است و بخشی از تاریخ را بازخوانی کنیم.»
وى تاکید کرد:رواج استفاده از نی‌انبان در کنار کمانچه در برخی کشور‌های دنیا از قبیل یونان نیز بوده ولی این موضوع در ایران به کل محو و به فراموشی سپرده شده بود و ما در تلاشیم این ماجرا را دوباره احیا کنیم.
شریفیان ادامه داد: این توضیح را ضروری و مهم می‌دانم که نی انبان هرگز یک ساز انگلیسی نیست. انگلیسی‌ها در هر نطقه از آسیا که نفوذ کردند، نی‌انبان اسکاتلندی هنوز هم در آن ناحیه از کره زمین وجود دارد و به نوعی یادگار استعمار در آن منطقه است. تنها جایی که از آن نوع نی‌انبان اصلا موجود نیست فقط و فقط بوشهر است.
این جمله مورد توجه حضار در سالن قرار گرفت و جنوبى هاى داخل سالن ایستاده و شریفیان را تشویق کردند.
اجراى این قطعه بى کلام با نوازندگى «محسن شریفیان»،«بابک شهرکى»و «پیام رونقى»در تالار وحدت مورد توجه حضار قرار گرفت.
بخش دیگر کنسرت«در من دوئى»نام داشت کخ شریفیان در توضیح این بخش از کنسرت لیان گفت:دو من دویی که به نوعی همخوانی دو خواننده اختصاص دارد، بخش مهم کنسرت امشب ماست. «دو من دوئی» از رسوم قدیمی در فرهنگ موسیقی جنوب و بوشهر است که در بین اهالی این منطقه رونق زیادی دارد. این نوع تبادل آواز در مراسم‌های مختلفی ارائه می‌شده و در برخی مراسم‌های عزا به تبادل آوازی بین زن و مرد نیز تبدیل می‌شد که نوع بسیار نادری از این آئین است که در بخش‌هایی از بوشهر انجام می‌شود.
از بخش هاى دیگر این کنسرت گروه لیان میتونم به خیام خوانى و اجراى برخى قطعات گروه لیان اشاره کرد که شور و هیجانى کم نظیر در تالار وحدت ایجاد کرد.
«آکا صفوی» و «محمد فرامرزی» خوانندگان گروه لیان و همچنین حمید اکبری، امین سلیمانیان، ایمان قاسمی، مهدی شریفیان، مرتضی پالیزدار و… به عنوان نوازنده های لیان در این کنسرت حضور داشتند.
گفتنى ست کنسرت گروه لیان طى شب هاى چهارم و پنجم دى ماه، به سرپرستی محسن شریفیان، تحت امتیاز موسسه «کامیاب بهاران» به تهیه کنندگی «علی حق شناس» و مدیریت اجرایی و کارگردانی هنری «سیاوش خلبانی» برگزار شد.

در انتها شاهد گزارش تصویری “پیام باورصاد” ازین اجرا باشید.

 

 

تاریخ انتشار : ۶ دی ماه ۹۵

وبگردی

سیامک عباسی امیرعباس گلاب

اجرای مشترک سیامک عباسی و امیرعباس گلاب در کنسرت عاشقانه های پاپ

کنسرت محسن یگانه

ویدیو اجرای محسن یگانه در شب تولدش