مهدی مدرس نوین؛ مقصد «مسیر رویایی»

0

موسیقی پارس – سام شرف زاده: شاید خیلی زود باشد برای بررسی آلبوم ” مسیر رویایی ” چرا که عقیده دارم باید به یک اثر تازه منتشر شده فرصت داد خودش را در دل ما جا کند اما آلبوم جدید مهدی مدرس گفتنی زیاد دارد و دست آدم را باز گذاشته.

 

قصد ندارم چندان به تحلیل یک به یک قطعات بپردازم و در یک نگاه کلی اولین چیزی که نظر شنونده را جلب می کند، دور شدن صدای مدرس از آن حالت بم و یکنواخت است و شنیدن تحریرهایی که قبلا کمتر از او شنیده شده. انتخاب مدرس در حوزه ترانه تغییر خوبی پیدا کرده و همکاری اش با میلاد تهرانی و میلاد میربستانی نتیجه خوبی داشته. ترانه ها ترانه های مورد علاقه عام مردم است و هر شنونده ای می تواند قسمتی از احساسش را در آن ها پیدا کند. شاید قرار گرفتن آن ها در اندام ملودی های نوین که به سلیقه عام بسیار نزدیک است و موجب شده مسیر رویایی آلبومی مردم پسند باعث شود در روزهای آینده خبر استقبال گسترده مردم از مسیر رویایی به گوشمان برسد.با تاکید بر اینکه این آلبوم به سلیقه اکثریت مردم نزدیک است و علتش را در دسترس بودن روح اثر می دانم این نکته را یادآوری کنم که آلبوم مورد پسند عام مردم همیشه از آن دست آثار نیست که هیچ چیز ندارد و مردم فقط برای فرار از سکوت آن را می شنوند و دلیل استقبال زیاد از این آثار سطح آگاهی پایین آن ها از موسیقی است و به قول معروف بد سلیقه بودن آن هاست.

 

مسیر رویایی آلبومی است که می تواند سلیقه عام را تغییر دهد.آرتا میربستانی در جایگاه آهنگساز و تنظیم کننده چند اتفاق خوب را پدید آورده که به نظر نگارنده قطعه “همین جوری که هستی ” در راس این اتفاقات قرار دارد. شش و هشت این چنینی سلیقه من نیست اما شنیدنش مرا به یاد شش و هشت های به قول خودمان دهه پنجاهی می اندازد. نوعی از موسیقی که در حال حاضر به هر دلیل کمتر تولید می شود و کمتر می شنویم و استفاده درست از ساز زهی در سازبندی به نوعی شناسنامه آثاری نظیر این قطعه است. در قطعه سوم آلبوم که ” آرامش ” نام دارد و نرسیده به اواسط مسیر رویایی است، شنونده را از نظر احساسی به بازی می گیرد. به نظر من این قطعه یک اثر به کمال رسیده است و ترانه، ملودی، تنظیم و صدا در کنار هم توانسته اند بهترین قطعه آلبوم را شکل دهند و فکر می کنم می توانست اسم آلبوم را هم به خودش اختصاص دهد.

 

مهدی مدرس در این آلبوم پوست انداخته و دلیلش را همکاری با میربستانی می دانم. مهدی مدرس نیاز به کمی تغییر در روند کاری اش داشت و امروز شاهد تغییری هستیم که نتیجه خوبی داشته و اگر مدرس مسیر رویایی را ادامه دهد در آینده موفق تر از امروز خواهد بود.در پایان این را هم بگویم که نقطه ضعف اصلی این آلبوم را می توان طراحی کاور آن دانست و از آنجایی که زیاد اهل نقد منفی نیستم تنها پیشنهاد می کنم وقتی آلبوم را به صورت اورجینال تهیه کردید به دیدن عکس های داخل کاور اکتفا کنید و کاری به نوشته های پشت آلبوم نداشته باشید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید