هر چی بگی خوبه!

1

موسیقی پارس- سام شرف زاده: خیلی از منتقدین اعتقاد دارند بابک جهانبخش توانسته نبض بازار موسیقی را پیدا کند و مثل خون در رگ های مارکت موسیقی جاری شود. خواننده ای که می تواند همیشه روی حمایت هوادارانش حساب کند و این را می توان از آمار فروش آلبوم و استقبال از کنسرت هایش فهمید. از همان روزهایی که خبر انتشار آلبوم جدید جهانبخش به گوش رسید، با توجه به سه آلبوم آخر این خواننده و علم به اینکه سلیقه مخاطبش را می داند، می شد حدس زد آلبوم در چه فضایی قرار دارد تا آنجا که جهانبخش مهمان کارگاه ترانه بابک صحرایی شد و برای اولین بار به صورت جدی در مورد آلبوم جدیدش صحبت کرد.

 

 

صحبت هایی که خیلی زود به واسطه فضای مجازی توانست پای خود را به فضای موسیقایی کشور باز کند. جهانبخش در صحبت های خود به دو نکته بسیار مهم اشاره کرد. یکی نام آلبوم که چند روز بعد از رسانه ای شدنش از «تصمیم» به «حالم خوبه» تغییر کرد و دیگری نگاه جدی تر به ترانه بود. نام آلبوم می تواند ذهنیت مردم را شکل دهد. اگر نام آلبوم «تصمیم» باقی می ماند کاریزمای دیگری برای خود در ذهن مخاطب ساخته بود و «حالم خوبه» دقیقا همان چیزی است که می تواند آینه مخاطبین این خواننده باشد! وقتی جهانبخش عنوان کرد به انتخاب ترانه جدی تر نگاه شده است، تصور خیلی ها عوض شد و خیال کردند قرار است ترانه هایی را بشنوند که از ترانه های خوانده شده توسط جهانبخش فاصله زیادی دارند اما همان طور که در ابتدای این یادداشت عنوان کردم، می شد حدس زد از آلبوم «حالم خوبه» چه چیزی به گوش می رسد.

 

 

 

«حالم خوبه» می تواند بهترین قطعه برای شروع هر یک از کنسرت های این خواننده در کشور باشد. یک قطعه انرژیک که می تواند به راحتی روی شنونده تاثیر بگذارد. استفاده از حرف های کلیشه ای در ترانه همیشه هم بد نیست. هر چه باشد گوش مخاطب به آن ها عادت دارد و پذیرش ترانه برای شنونده را ساده تر می کند. قطعه «تصمیم» سروده حامد صوفی پور با یک ترجیع بند متفاوت یک ترانه خوب و قابل دفاع است که در قالب ملودی زیبای بابک وزیری به بلوغ رسیده و تنظیم آرون حسینی به شکلی است که ترانه را پررنگ تر کرده و گوش مخاطب را به سمت ترانه می کِشد. قطعه «شاید» با فضایی عاشقانه شروع می شود و حرف های ناگفته عشق بی نتیجه ای است بابک بابایی به کاغذ کشیده است. ترانه ای که برای خیلی از هواداران جهانبخش می تواند در آینده خاطره بسازد چرا که اکثر مخاطبین این خواننده در سن و سالی هستند که مشغول لمس و تجربه «شاید» هستند و یا خواهند شد. قطعه «پاییز» قطعه ای است که ترانه اش را خود جهانبخش سروده و ثابت کرده در سرودن ترانه چیزی از یک ترانه سرای خوب و موفق کم ندارد. جهانبخش با انتخاب ترانه هایی که وزن ترجیع بند آن ها با وزن دیگر بیت ها فرق دارد توانسته از تکراری شدن ملودی ها دور شود.

 

 

 

تجربه نشان داده خیلی از خواننده هایی که ترانه خود را می خوانند یا خودشان ملودی آثارشان را می سازند، به شکل متفاوتی توانسته اند از نظر حسی در دل مخاطب جا پیدا کنند اما نکته مهم به تکرار نرسیدن است. به تکرار نرسیدن با رعایت نکاتی که باعث می شوند خواننده از سبک خود خارج نشود. خوشبختانه جهانبخش از آهنگسازان خوبی در این آلبوم استفاده کرده است. کنار هم قرار گرفتن ملودی های ساخته شده توسط خود خواننده و دیگر آهنگسازان این آلبوم باعث شده بابک جهانبخشِ همیشگی را کمی متفاوت تر بشنویم. در نقد و بررسی باید سوژه را به تنهایی نگاه کرد و از مقایسه دور شد اما لازم به ذکر است که همین کمی متفاوت تر بودن باعث شده «حالم خوبه» نسبت به «مدار بی قراری» نمره بالاتری بگیرد.

 

 

در فضای موسیقی امروز کشور، هر آلبومی که در خود دو یا سه قطعه قابل دفاع داشته باشد آلبوم خوبی به حساب می آید و آخرین آلبوم بابک جهانبخش آلبوم خوبی است. اما از خواننده ای که خودش به تنهایی می تواند یک رسانه باشد و روی مردم تاثیر بگذارد، در انتخاب ترانه انتظار بیشتری می رود. گاهی فراموش می کنیم کلام ساده ترین راه برقراری ارتباط است و جامعه می تواند با یک ترانه چه خاطرات خوب یا بدی از ما داشته باشد.در پایان این نکته را هم بگویم که بابک جهانبخش خواننده ای است که بیشتر هوادارانش، هر چه از او بشنوند را دوست دارند از آن دفاع می کنند. این خصوصیت مخاطبین جهانبخش شاید تنها دلیل انتخاب «هر چی بگی خوبه!» برای تیتر این یادداشت بود.

 

 

 

 

منبع: اختصاصی موسیقی پارس

یک دیدگاه

  1. سلام؛ بنظر بنده آقای جهانبخش صدای خیلی خوبی دارند؛ اما سبک تکراری باعث کسلی شنونده شده! اگر تمام ترک های یکی از البوم های ایشون رو پشت سر هم گوش کنید مثل یک داستان خسته کننده است! درسته که احساسی می خونن ایشون اما باید تغییر در سبک خودشون انجام بدن! مثه آقای میثم ابراهیمی که با البوم اخرشون طرفدارای زیادی رو جذب کردند. اما در مورد نبض بازار “امیر بی گزند” آلبوم جدید چاوشی بزودی بازار رو بدست خواهد گرفت… محسن چاوشی بدون حتی یک کنسرت برترین خواننده پاپ در کشوره ؛ ایشون بیشتر وقت خودشونو رو ترک ها میزاره تا اینکه تند تند ترک های بی معنی و پوچ بده بیرون! بهتره خوانندگان ما از اقای چاوشی درس بگیرند! کنسرت بیشتر نشانه محبوبیت نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید