آخرین اخبار : نمایش «هفت شهر عشق» اسفند ماه به روی صحنه می رود «هنوز پاییز است» اثر جدید کیهان کلهر و رامبرانت تریو تولید ساز کاخن با امضای نوازنده ایرانی آلبوم «لوتوس» با صدای کاوه آفاق منتشر شد سیروان خسروی در تهران به روی صحنه می رود کنسرت رضا صادقی در کشور عراق برگزار می شود اقدام تحسین برانگیز راجر واترز در نجات دو کودک سالن میلاد میزبان آخرین کنسرت فرزاد فرزین در سال ۹۷ سیامک عباسی در تهران به روی صحنه می‌رود برگزاری پنجمین کنسرت در یکی از عجایب هفتگانه جهان

پیروز ارجمند درگذشت ساسان سپنتا را تسلیت گفت

۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۸ موسیقی پاپ کد خبر :24699
Print this post

موسیقی پارس – یاسمن امانی: مدیر مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت دکتر ساسان سپنتا، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر موسیقی و ادبیات را تسلیت گفت.

 

به گزارش موسیقی پارس و به نقل از روابط عمومی مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بخشی از این آمده است:

« شناخت هنر والا و حفظ ارزش‌های آن بی تردید نیازمند محققان و اندیشمندانی‌ست که عمر گرانمایه خویش را صرف پژوهش شناخت و شناساندن هنر به نسل‌های پس از خود می‌کنند. به یقین نام و یاد پژوهشگران و اندیشمندان تا آن زمان که علم برجاست، بر زبان ها جاریست. فقدان دکتر سپنتا را به جامعه موسیقی تسلیت می‌گویم و برای این معلم والا مقام طلب رحمت و مغفرت الهی را دارم.»

 

دکتر ساسان سپنتا متولد سال ۱۳۱۳، نوازنده ویلن پژوهش‌گر، مؤلف و مدرس دانشگاه شنبه ‌شب از دنیا رفت. وی از شاگردان « علینقی وزیری » ، «روح‌الله خالقی»، «ابوالحسن صبا»، «آرمیک گورگین» و «محمود تاج» بود.

 

سپنتا در سال ۱۳۳۸ آثار صوتی نفیس استادان موسیقی عصر ناصرالدین شاه را که بر استوانه‌های مومی دستگاه فنوگراف ضبط شده بود و مدتی بیش از شصت سال به علت عدم راه کارهای فنی متروک و بلااستفاده مانده بود کشف و با ساختن و ابداع ادوات دست ساز و تمهیدات فنی بازیابی صوتی نمود و تحلیل و توصیف سبک و ویژگیهای هنری آثار بازیابی شده را در برنامه‌های رادیو تلویزیونی، تلویزیون ملی ایران در سالهای دهه ۱۳۵۰ عرضه کرد.

 

منبع: موسیقی پارس

برچسب‌ها,

وبگردی آرشیو

ابوالفضل

بجای عکس استادعکس پیکاسوگذاشته اید واسم سایت خودراموسیقی گذاشته اید
!!!!!!

۱۱۱

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کنسرت فرزاد فرزین

اجرای قطعه عاشقانه در کنسرت ۸ شهریور فرزاد فرزین

کنسرت امید حاجیلی

ویدیو کنسرت امید حاجیلی در تهران -۲ شهریور ۹۷