کنسرت لغو شد؛ همین الان یهویی!

2

موسیقی پارس – سام شرف زاده: پیش از انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، آن روزها که به گوشمان می رسید اگر دولت تدبیر و امید تشکیل شود از اعمال نظرهای شخصی در موارد مختلف جلوگیری خواهد کرد، امیدواری در دل ایرانی ها رنگ دیگری گرفته بود. همه ما امیدوار بودیم در حوزه های مختلف اتفاقات بدی که پیش آمده دیگر تکرار نخواهند شد.به اعتقاد نگارنده لغو نشدن کنسرت ها ساعاتی پیش از برگزاری می تواند آرامشی به رگ های موسیقی کشور تزریق کند همانطور که جلوگیری از برگزاری برخی کنسرت ها نقش دو دست بر گردن هنر را دارد که مشغول انتقال انرژی از طریق فشار دادن است.نزدیک ترین هنر به مردم موسیقی است  و یقین داشته باشید پر مخاطب ترین نیز هست.این که گروهی از روی دلواپسی بخواهند در امور کشور دخالت کنند و مقابل وزارت محترم ارشاد بایستند اتفاق خوبی نیست و با اعتماد ملت به دولت بازی می کنند و ای کاش هدف چنین چیزی نباشد.سوالاتی که در ذهن شکل می گیرند کم نیستند.آقایانی که مجوز برگزاری کنسرت را صادر می کنید، بدانید برای اعتبار خود هم که شده باید فکری به حال این اتفاقات بکنید. باید  باور کنید روزنامه نگارها و خبرنگاران تشنه اند برای حمایت از شما اما خودتان دست ما را می بندید.باز هم می گویم که نگذارید مردم اعتمادشان را به شما از دست بدهند.این که گروهی به هر دلیلی نگذارند کنسرتی اجرا شود به عواقب آن فکر نمی کنند و اگر فکر می کنند اهمیت نمی دهند و تنها به دنبال رسیدن به هدف خود هستند. وقتی خواننده،گروهش، تهیه کننده و دیگر عضوهای برپایی کنسرت مظلوم واقع می شوند، فریادشان به هیچ جا نمی رسد و ما از آقایان پشت میز نشین انتظار داریم اهالی موسیقی را رها نکنند.

 

اگر اهالی موسیقی امیدی به شما نداشته باشند غیر از خودشان هیچ کس را نخواهند داشت و وای بر ما که هنرمندان فعال در حوزه موسیقی هم رفتار برادرانه که هیچ، دوستانه هم کمتر نسبت به هم نشان می دهند.حرف من این نیست که اهالی موسیقی دست به اعتراض بزنند و فریاد حق خواهی به آسمان بفرستند چرا که می دانم نه می توانند و نه فریادشان به جایی خواهد رسید.شکی در این نیست که باید پشت هم باشند چرا که پرده ها کنار رفته و همه می دانند عده ای در کشور هستند که با موسیقی مخالف اند و دلایل خوشان را دارند. اما کنترل کردن جریان موسیقی توسط آنها چیزی نیست که بخواهیم ساده از کنارش عبور کنیم. شاید بهتر باشد آن ها که در عرصه موسیقی فعالیت می کنند برنامه ای برای فردای خود داشته باشند و بدترین شرایط را در نظر بگیرند.چرا که اتفاقات اخیر نشان داده دسته های کوچکی هستند که می توانند کارهای بزرگی انجام دهند.کارهای بزرگی به اندازه بازی با اعتبارهنرمندان و توهین به حوزه فعالیت آنها که این رفتارها از هیچ رو پسندیده نیست. گفتنی در خصوص اتفاقات اینچنینی کم نیست و هر چه پیش برویم بیشتر نگران می شویم . در دوران کنونی مردمانی هستند که فکر می کنند موسیقی حرام است.مگر می شود موسیقی حرام باشد و فعالیت موسیقایی در کشور به شکل رسمی جریان داشته باشد! قطعا خیر. ویک سوال بزرگ بی پاسخ مانده و آن این است: آنهایی که موسیقی را حرام می دانند در حالی که این موسیقی زیر نظر ارگان های مربوطه به حیات خود ادامه می دهد،به راستی با موسیقی مخالف هستند؟

 

ca7e85d2ebbc24b0018a77ecd20ddac685212_161

منبع: اختصاصی موسیقی پارس

2 دیدگاه‌ها

  1. خلایق هرچه لایق…
    وقتی کنسرتاشون لغو میشه و ککشونم نمیگزه حقشونه….دارن میزنن تو سرشونو بخاطر ترس از ممنوع کار شدن و خطراتی که بعد اعتراضشون وجود داره هیچی نمیگن و فقط سکوت میکنن.دونفر مثل آقای قربانی اعتراض کنه دیگه از این دست مشکلات بی خود نمیبینیم.
    و در آخر
    روحانی مچکریم

  2. یک نگاهی به الکو بندی کسانی که در حول و حوش بازار موسیقی و کنسرت و ضبط آلبوم فعالندبیاندازید در همین صفحه عکس های آنها را می بینید …. متاسفانه تنها بخش در جریان موسیقی ایران بخشی است که مشابه بخش تجاری موسیقی در امریکا می باشد یعنی آن قسمتی که باید تغذیه کننده اصلی فرهنگ موسیقی و آبشخور علمی موسیقی حرفه ای به معنای کامل آن باشد در صدر این جریان دیده نمی شود ….. اگر شما برنامه گذار دارای زد و بند دارید شاید بتوانید کنسرت بگذارید و قسمت عمده درآمد را نثار چیب ایشان نمایید ولی اگر موسیقی جدی تری دنبال می کنید ، ارکستر کلاسیکی دارید ، موسیقی علمی کار می کنید ، روی گروه کر مانور دارید و یا خدای ناکرده موزیسین زنی در گروه دارید تمام مدت باید با ناامنی تمام در مورد آینده کار و تصمیمی که برای فعالیتتان در این حوزه گرفته اید فکر کنید و گام بردارید ……من نمی دانم اگر شما مثلا دارید یک مس مذهبی دوره باروک را اجرا می کنید چه مشکلی برای ارزشهای اسلامی ایران ایجاد کنید که باید برای اجرا مجوز بگیرید ، تصویر اجرایتان را قبلا به تایید حراست و غیره و ذالک برسانید و شب اجرا هم تا دقیقه آخر دلهره داشته باشید که نکند نماینده ای از حراست و یا نیروی انتظامی یا اداره اماکن جلوی کار شما رابه هر بهانه ای بگیرد…..تازه وسط اجرات ممکنه هر دقیقه صدا بردار بخواد یه بخش صدات رو به سمع بینندگان نرساند. ولی اگه موهات سیخ رو هوا باشه کت قرمز بپوشی دکمه پیراهنت تا دم نافت باز باشه ، زیر ابروت را تیغ زده باشی و دایم از اینکه داری می میری برا ملت حرف بزنی به احتمال قریب به یقین با مدیر برنامه ای که داری مشکلی نخواهی داشت و اتفاقا در هر بار اجرا نوازندگان گروه هم با ادا و اطوار بسیار یک اجرای فی البداهه جدید را نصیبتان می کنند و از مسیر فیلم بردای مورد تایید قرار گرفته به نحوی تخطی می کنند که البته به نظرمن هیچ ایرادی ندارد اما در مقام مقایسه خدمتتان گفتم …… شاید هنر مدیران فرهنگی مملکت همین است که در داخل قشر موسیقی اختلاف ایجاد کنند و ایشان را به جان هم بیاندازند وگرنه که هر نوع موسیقی جایگاه و محبوبیت خود را دارد ….در هر حال ما نیازمند سرمایه گذاری و حمایت دولتی در بخش موسیقی جدی هستیم که آبشخور انواع دیگر موسیقی است و البته درآمد مستقل ندارد و از طرفی موسیقی مستقل نیز باید امکان ارایه داشته باشد ….تمام انواع موسیقی اینقدر طرفدار عام ندارند که اسپانسر و مدیر دارای رابطه داشته باشند ….. آقای روحانی و یا هرشخص دیگری در راس اگر برای فرهنگ این مملکت دغدغه دارند بایستی این مسیر را سریعا در برنامه خود بگنجانند اما متاسفانه با روند فعلی بیشتر به این نتیجه می رسم که انگار اینها بخشی از سیاست جلب آرای عمومی بوده است !!!!!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید