گزارشی خواندنی از کنسرت آخر سال رضا یزدانی

0

موسیقی پارس – هاتف مظفری:در ادامه برگزاری سلسله کنسرتهای پایانی سال 90، رضا یزدانی خواننده سبک راک کشورمان نیز آخرین کنسرت سال خود را در روزهای چهارشنبه و جمعه گذشته (24 و 26 اسفند ماه)، مجموعا  چهار اجرا، در برج میلاد برگزار نمود. این برنامه ابتدا برای تنها دو اجرا در جمعه شب برنامه ریزی شده بود ولیکن ظاهرا بدلیل استقبال زیاد،‌ دو اجرای دیگر نیز برای چهارشنبه (24 اسفند) بدان اضافه شد.

کنسرت مزبور که تحت عنوان آخرین آلبوم این خواننده “ساعت فراموشی” نامگذاری شده بود،‌ طبق معمول تمامی کنسرتهای این هنرمند با اجرای قطعه “شهردل” به نشانه آغاز برنامه با یاد و نام حضرت باریتعالی آغاز شد. در ادامه چندین آهنگ از آلبوم ساعت فراموشی از جمله “ساعت فراموشی”،‌ “تیمارستان عشق”، “آدم یه جاهایی رو مجبوره”، “کارتن خواب”، “به دادم برس”، کافه بهشت”، “کجای این دنیا می شه”،”حرفهای شخصی” و… به علاوه چند آهنگ از آلبومهای پیشین از قبیل”شمال”، کوچه ملی”، “ساعت 25 شب”، “پیکان” و … را اجرا نمود. در این بین قطعه “تهران سیم آخر” متعلق به تیتراژ فیلمی به همین نام نیز اجرا شد.

اجرای ترانه “کافه بهشت” در شکل و شمایلی بدیع و با صحنه آرایی و ایجاد فضای کافه در گوشه ای از استیج از جمله نوآوری هایی بود که با استقبال حاضرین موجه شد.

گذشته از نورپردازی و صحنه آرایی متناسب با حال و هوای هر یک از ترانه، ها،‌ تنظیم و پخش کلیپهای تصویری جدید همراه با برخی ترانه ها از جمله نکات قابل توجه کنسرت یزدانی بود. یزدانی که پیش از این سابقه ارایه کلیپ انیمیشنی آهنگ “اتاق یخ زده” را در کنسرتهای قبلی خود داشت، در این کنسرت نیز کلیپهای”سینما” و “پیکان” را همزمان با اجرای آهنگها مزبور ارایه نمود که خصوصا ترانه و کلیپ “سینما” با استقبال و تشویق شدید حضار همراه بود.

در ترانه “سینما” که به نوعی تاریخ سینمای ایران پس از انقلاب را مرور و به چندین کار برجسته و ماندگار سینمای ایران از “هامون” مهرجویی، تا “سگ کشی” بیضایی، “حکم” و “رییس” کیمیایی، “آژانس شیشه ای” حاتمی کیا، “درباره الی” فرهادی و … اشاره می نماید،‌کلیپ به گونه ای تنظیم شده بود که تطابق کلام ترانه و فراز و فرودهای اجرای آن با تصاویر منتخب پخش شده در کلیپ، فضایی نوستالژیک و هیجانی را برای حضار رقم زده بود. خصوصا آن جایی که می گفت” ….. ماشینمون گیر کرده باز توی شنهای ساحلی …… هیچ کس نفهمید چی اومد بالاخره سر الی….”

در فرصت استراحت چند دقیقه ای میانه اجرا، کلیپی از اجراهای پیشین، تمرینهای گروه و صحنه هایی از فیلمهایی که یزدانی در آنها به ایفای نقش پرداخته بود و تصاویری از حضور رضا یزدانی به عنوان دروازه بان تیم فوتبال هنرمندان پخش شد که مورد توجه حاضران واقع شد.

برخی چهره های سرشناس فرهنگی، هنری و حتی ورزشی نیز در این کنسرت حضور داشتند که از جمله آنها می توان به خانمها الناز شاکردوست، اندیشه فولادوند، نورا هاشمی (فرزند مهدی هاشمی و گلاب آدینه) و آقایان عبدالجبار کاکایی، شهرام شکوهی، محمدرضا خاکی و … اشاره نمود.

به طور کلی یزدانی در این کنسرت نهایت تلاش و انرژی خود را به کار گرفته بود تا هر آهنگی را با فضا و محیط خاص متناسب با آن اجرا کند که از آن جمله می توان به اجرای ترانه “شمال” که با گیتار اسپانیایی اجرا می شد بصورت نشسته روی صندلی (که تداعی کننده ریتم آرام این گیتار در قیاس با ملودهای گیتار برقی است) و یا اجرای آهنگ “کافه بهشت” در محیطی فانتزی آراسته شده به کل کافه در روی صحنه و یا کلیپهای تصویری که برای ترانه های مختلف (از “اتاق یخ زده” و “طهران طهران” تا پیکان” و “سینما”) به روی صحنه رفت.

به نظر می رسد یزدانی برای نوآوری در اجراهایی خود اهمیت خاصی قائل است. امری که قطع به یقین اگر با وسواس بیشتری در انتخاب تصاویر همراه شود (مثلا در کلیپ “پیکان” چه بهتر بود اگر به جای انتخاب تمامی تصاویر از بین پیکانهای اسقاطی، چند تصویر نوستالژیک نیز از پیکانهای قدیمی در حال جولان در جاده ها و خیابانهای شهر پخش می شد و مسایلی از این دست که در این مقال نگنجد) زمینه ساز رشد و تعالی این خواننده را فراهم خواهد نمود.

منبع : شبکه ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید