«گفتآواز»، دستمالی بر دهان موسیقی معترض!

3

موسیقی پارس – سام شرف زاده: بیایید از جایی شروع کنیم که دلخوش به آینده بودیم و نگران که آیا روزی می رسد خوانندگان سبک های خاص موسیقی مثل راک و رپ بتوانند در قالبی مشخص و قانونی در ایران فعالیت کنند؟ آیا امکان دارد روزی برسد این خواننده ها روی صحنه دیده شوند و کنسرت اجرا کنند؟ در مورد خواننده ها و گروه های فعال در موسیقی راک اتفاقات خوبی افتاد و چند کنسرت برگزار شد که ما را نسبت به خیلی چیزها امیدوار کرد.چند ماه می شود که خبرهایی به گوش می رسد در خصوص رسمی شدن موسیقی رپ البته با اسم «گفتآواز». باید تشکر کرد از آقایان پشت میزنشین که بار دیگر ثابت کردند تلاش می کنند برای فعالیت رسمی خوانندگانی که درست یا نادرست زیرزمینی لقب گرفته اند. آنچه باید عنوان کرد این است که عزیزانی که می خواهند به عنوان خواننده در این سبک کار خود را ادامه دهند به این موضوع توجه کرده اند که قطعا بین «رپ» و «گفتآواز» فاصله قابل توجهی وجود دارد! نباید از خاطرمان برود سبک رپ ریشه در اعتراض دارد.بیایید با دقت بیشتری به اطرافمان نگاه کنیم. آیا بستری برای ارائه این دست موسیقی وجود دارد؟ اگر ترانه ای برای اجرا در این سبک وارد جریان اخذ مجوز شود و سوژه ای در مورد کودکان کار، اعتیاد، زنان خیابانی، روزنامه نگاران و خبرنگاران در بند یا کارگرانی که ماه ها حقوق نگرفته اند داشته باشد مجوز خواهد گرفت؟

 

در این قسمت از یادداشت نگارنده قصد دارد آنچه امکان دارد در آینده رخ بدهد را با کمک واژه ها بیان کند چرا که باید آینده را دید و برنامه ریزی کرد.باید خوانندگانی که می خواهند در سبک «گفتآواز» فعالیت کنند بدانند که یک خواننده رپ نیستند مگر موسیقی تولید شده آن ها المان های رپ را داشته باشد. بعید می دانم آن آثاری که در گذشته تولید شده شباهت زیادی به آثار مجاز داشته باشند که خوب یا بد بودنش در آینده مشخص خواهد شد.گفتنی ها در این خصوص کم نیست و شاید نیاز باشد آقایان پشت میزنشین یک کنفرانس مطبوعاتی در این خصوص برگزار کنند چرا که در برهه زمانی کنونی نه تنها فعالین حوزه خبر،بلکه مردم هم به خوبی در جریان شکل گیری «گفتآواز» قرار گرفته اند و سوالات زیادی روی دست همه مانده و مخاطبین موسیقی خصوصا دنبال کنندگان سبک رپ تشنه دریافت اطلاعات هستند و ناراحت و نگرانم از اینکه گاهی تصور می کنم شاید آقایان منتظرند بازخورد رسانه ها را ببینند و بعد برنامه ریزی کرده و تصمیم بگیرند.امیدوارم بدانند که باید ما در کنار هم و با هم فکری تصمیم بگیریم . در کشور ما خیلی از آثار هنری در هر زمینه ای که باشند به سیاه نمایی محکوم می شوند و این خود دلیلی است که دستخوش تغییرات شوند و بعضی از آنها که من ندیده و نشنیده بیشتر از آثار تغییر یافته دوستشان دارم حاضرند هیچ وقت منتشر نشوند ولی زیر تیغ سانسور قرار نگیرند و خراشی به پیکرشان ننشیند.به راستی که مرز سیاه نمایی کجاست؟ چنین مرزی را چه کسی تعیین می کند؟ یک هنرمند واقعی جهان را از منظر دیگری می بیند و همین دلیل خلق یک اثر هنری متفاوت است. باز هم می گویم،گفتنی ها کم نیست و سخن کوتاه می کنم. سخت ترین کار برای من در حال حاضر صبر کردن است تا روزی که خبر جدیدی در خصوص «گفتآواز» به گوش برسد.

 

منبع: روزنامه روزان – بازنشر اختصاصی موسیقی پارس

3 دیدگاه‌ها

  1. شنیدم حصین خواننده سرشناس رپ رو گرفتن واقعا متاسفم اگه مجوز دادن هم همینطوری باشه…………

  2. هم مسئولان و هم مردم فعلا رپ رو در حد تلفیق با پاپ میخوان متاسفانه چ در قالب کار لاو چ شاید نهایتا کار ۶/۸ …واقعیت اینه ک با این کار کسایی مجوز میگیرن ک در واقع بیشتر پاپ میخونن نه رپ … و‌در نهایت رپرای اجتماعی و سیاسی بیشتر تحت فشار قرار میگیرن … بیخیال سانسور سانسوره چ مال قهوه ی قجری باشه چ کار ی رپر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید