“زن دوم” ناصر چشم آذر کیست؟

0

موسیقی پارس: به گزارش موسیقی پارس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ “ناصر چشم آذر” آهنگساز و موسیقی دان در 10 دی 1329 در اردبیل دیده به جهان گشود. او مراحل اولیه موسیقی را در سایه تعلیمات پدرش استاد اسماعیل چشم آذر “از نوازندگان به نام موسیقی آذربایجان” آموزش می بیند.

چشم آذر در کودکی ساز آکاردئون را بر می گزیند و همراه آن تئوری های موسیقی را نیز فرا می گیرد در 13 سالگی جایزه ویژه موسیقی را در مقطع دبیرستان به خاطر نواختن آکاردئون دریافت می کند و تا 16 سالگی در اداره کل هنرهای زیبا کشور از طریق موسیقی های فولکوریک – ارمنی – آسوری و ایرانی به فعالیت می پردازد.

این موسیقیدان در سن 20 سالگی به آمریکا رفته و موفق به گذراندن دوره فشرده جاز می شود و به ایران باز می گردد. وی در سال 1357 برای ادامه تحصیلات موسیقی راهی آمریکا شده و به مدت 5 سال دوره موسیقی فیلم را فرا می گیرد. “ناصرچشم آذر” در 9 اردیبهشت سال 1363 به ایران بازگشت و ادامه فعالیت های خود را آغاز کرد.

او پس از بازگشت به ساخت موسیقی فیلم می پردازد و چندین اثر جاودان خلق می کند این آهنگساز پیشگام ورود و رواج سازهای الکترونیکی به ایران است و تلفیق درخشان و هنرمندانه این سازها با موسیقی ایرانی از چشم آذر چهره ای متمایز در موسیقی به جای گذاشته است. او با ساخت موسیقی برای فیلم “هامون” داریوش مهرجویی در سال 1368 وارد موسیقی فیلم می شود.

ناصر چشم آذر آهنگسازی فیلم هایی چون “دیگه چه خبر” ساخته تهمینه میلانی در سال 1370، “می خواهم زنده بمانم” ساخته ایرج قادری در سال 1373، “خواهران غریب” ساخته کیومرث پوراحمد در سال 1374، “سارای” ساخته یدالله صمدی در سال 1376، “دختران انتظار” ساخته رحمان رضایی در سال 1378، “قارچ سمی” ساخته مرحوم رسول ملاقلی پور در سال 1380، “ساقی” ساخته محمدرضا اعلامی در سال 1380، “غزل” ساخته محمدرضا زهتابی در سال 1381، “شمعی در باد” ساخته پوران درخشنده در سال 1382، “آتش بس” ساخته تهمینه میلانی در سال 1384، “گیس بریده” ساخته جمشید حیدری در سال 1384، “تله” ساخته سیروس الوند در سال 1385، “قرنطینه” ساخته منوچهر هادی در سال 1386، “زن دوم” ساخته سیروس الوند در سال 1386، “سوپراستار” ساخته تهمینه میلانی در سال 1387، “گشت ارشاد” ساخته سعید سهیلی در سال 1390، را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.
از آثار جدید ناصر چشم آذر ساخت موسیقی برای دو فیلم “عملیات مهدکودک” ساخته فرزاد اژدری و “دل بی قرار” ساخته قربان محمد پور است.

کارنامه کاندید شدن و سیمرغ های وی به شرح زیر است:
* کاندید سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن در هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم “هامون”.
* سیمرغ بلورین دوازدهمین جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم های “بلندی های صفر” و “چشم شیطان”.
*کاندید سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن در چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم “خواهران غریب”.
* سیمرغ بلورین بیستمین جشنواره فیلم فجر برای موسیقی فیلم “قارچ سمی”.
* بهترین موسیقی فیلم در هفتمین دوره جشن خانه سینما برای فیلم “قارچ سمی”.
* بهترین موسیقی فیلم در جشنواره فیلم مالزی برای موسیقی فیلم “خواهران غریب”.
* کاندید تندیس زرین بهترین موسیقی متن هشتمین دوره جشن خانه سینما برای موسیقی “شمعی در باد”

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید