نقد رضا تاجبخش بر آلبومِ «شخصی»

4

موسیقی پارس – رضا تاجبخش: فرزاد از دوستان بسیار قدیمی من است. از ابتدای کارش و اولین اجرا هایش با او بودم. بهار 85 در آلمان و هلند، به همراه محسن یگانه یک تور کنسرت اروپایی برگزار کردیم. فرزاد از همان سالها انسان رو به پیشرفتی بود و نگرش او به کارش به گونه ای بود که عطشش برای رسیدن به موفقیت های بزرگ را برای همه نمایان می کرد.

 

اگرچه در سال های اول کاری امضای شخص دیگری روی کار هایش بود و یا صدایش به نوعی تداعی صدای فریدون فروغی را می کرد، اما توانست امضای خودش را بعد از چند سال پیدا کند و مهمتر از هرچیز خودش باشد. فرزاد آدم با استعدادی است که توانست پس از دوره ای تقلید، امضای خودش را پیدا کند و خودش را بسنجد. او توانست خودش را از این موضوع رها کند و الآن درست میخواند، به خصوص در اجراهای زنده، و این نکته ی بسیار مهمی است که خواننده بتواند در اجرا های زنده اش درست و تکنیکی بخواند. از نظر من فرزین آوازی بسیار احساسی و تکنیکی دارد و در حال حاضر آنقدر پیشرفت کرده است که بتواند نظر اکثر مردم را به صدای خودش جلب کند چرا که کنترل صدایش بسیار خوب شده و بسیار توانا عمل می کند و همچنین اجرای زنده بسیار خوبی دارد، که نتیجه ی استمرار در تمرین و کار کردن بر روی صدایش است.

 

در کل اگر بخواهیم آلبوم های فرزاد فرزین را از اول تا الآن مقایسه کنیم، از نظر من بلوغ صدایی فرزاد فرزین در آلبوم آخرش، «آلبوم شخصی»، کاملاً آشکار است. هم از نظر صدایی و هم از نظر ملودی و تنظیم. بی تردید این آلبوم بهترین آلبوم فرزاد فرزین در طول زندگی هنریش بوده، و اگر بخواهیم در مورد تک تک تراک ها از نظر ترانه ها صحبت کنیم، به شخصه با تراک های  «من و تو» و  «لحظه ها» که به ترانه سرایی حامد رجبی و مسعود محمدی منتشر شدند ارتباط احساسی خوبی برقرار کردم و فکر می کنم اکثر مردم هم به خاطر فضای این ترانه ها مجذوب این دو قطعه شوند. اما فکر می کنم زهرا عاملی یکی از کارهای بسیار معمولیش را در این آلبوم ارائه داده است و شعر روزبه بمانی برای قطعه ی  «ماه عسل» طبق معمول همیشگی اش خیلی خوب بود .

 

از نظر ملودی، قطعه ی«لحظه ها» را بسیار دوست دارم که آهنگساز این قطعه فرزاد فرزین و محمد شاکر بودند و توانستند با هم ملودی بسیار جذابی بسازند که به سختی بشود از آن ایرادی گرفت .

 

از نظر تنظیم قطعات، تنظیم های مهران خلیلی در  آلبوم «شخصی» از همه بهتر بود، در مورد تنظیم  «هدفون» این دسته کارها را به شخصه بسیار می پسندم و البته مهران خلیلی و محمد شاکر به بهترین شکل ممکن این سبک تنظیم را در این قطعه اعمال کردند و کار تحسین برانگیزی انجام دادند. شاید کارهای «محمد شاکر» در زمینه ی آهنگسازی و تنظیم این آلبوم ، او را به عنوان پدیده ای بسیار با استعداد و با آینده ای روشن تر از قبل به مخاطبان معرفی کند. نوید سپهر که در این آلبوم تنظیم قطعات  «صلح جهانی» و  «قطار» را انجام داده است مثل همیشه بسیار موفق و حرفه ای عمل کرد و به جرات می توان گفت در دو آلبوم اخیر فرزاد فرزین، قطعاتی که نوید سپهر تنظیم کرده از بهترین تنظیم های آلبوم بودند. نوید سپر با تنظیم هایش برای فرزاد قطعاتش را به اوج رساند.

 

در مورد تراک  «شخصی» می توانم بگویم که این قطعه شبیه به یکی از قطعات Mark Anthony به نام  How Could I بوده، که البته فکر می کنم این کار را محسوس و مخصوصاً انجام داده بودند تا فضای تنظیم و نوع آواز خواننده به این کار شباهت داشته باشد. در اصل نوع آواز فرزاد در این تراک تحت تاثیر تحریر های مخصوص Mark Anthony بود که بسیار لذت بخش اند. اگر قرار باشد چنین اتفاقی در این تراک بیافتد از یک هنرمندی اتفاق افتاده است که من خودم شخصاً او را بسیار دوست دارم.

 

در کل می توانم بگویم که بهترین آهنگ آلبوم، تراک  «باتو می مونم» بود که از لحاظ شعر و تنظیم و ملودی تراک خیلی زیبایی بود.

 

آلبوم «شخصی» آلبوم بسیار خوبی بود که کاملاً حرفه ای و فنی ساخته شده و شکی هم نیست که بهترین آلبوم فرزاد فرزین تا به امروز بوده است. نکته ی مثبت دیگری که در این آلبوم بود و نظر من و بسیاری دیگر را به خود جلب کرده  این است که این آلبوم قطعه ی بد و متوسط نداشت و همه ی قطعات خوب و کاملاً یک دست بودند و البته هماهنگ با هم. در این آلبوم برخلاف خیلی از آلبوم های دیگر همه ی قطعه ها از سطح بالایی برخوردار بودند.

 

فرزاد هنوز هم هنرمند رو به پیشرفتی است. از ترانه هایی که انتخاب می کند، استفاده از هنرمندان جوان و با تجربه، از درست خواندن او، ملودی ها و تنظیم های آلبومش بسیار لذت بردم و امیدوارم همیشه این چنین به راهش برای ساختن آلبوم های بعدی هم ادامه دهد و همیشه رو به پیشرفت و موفقیت باشد.

 

IMG_9701

 

منبع: اختصاصی موسیقی پارس

4 دیدگاه‌ها

 1. بیخودی که نشده بهترین آلبوم سال

  مر30000000000000000000000000000000000
  شخ3000000000000000000000000000000000

 2. *فرزاد همیشه کاراش بیسته. از معدود خواننده هاست که هر البومش از البوم قبلیش بهتر میشه. و کلا روند رو به رشدی رو داره*

 3. آلبوم شخصی متوسط رو به پایین بود.و نسبت به آلبوم های قبلی آقای فرزین ضعیف تر بود.
  بین آلبوم های امسال بهترین بود به دلیل نبود آلبوم های خواجه امیری و چاوشی.
  موفق باشید.

 4. In kamelan nazare shakhCye shomas aZzam!
  oonam dar hali k nazare tamame karshenasan dar morede in album mosbat boode! 🙂

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید