باید موسیقی بین المللی را به گوش مردم برسانیم

0

 

موسیقی پارس- فرید توفیقی: امیر یگانه تاکنون دو آلبوم با عنوان های «بی تو تنهام»، «بیتابی» منتشر کرده است. شایان ذکر است، این خواننده نخستین اجرا زنده خود را در دی ماه هزار و سیصد و نود و دو برگزار کرد. با این خواننده جوان و موفق راجع به مبحث دلیل تغییر رویه کاری او، همچنین مشکلاتی که یگانه را به ممنوع الکاری و سکوت کشاند، به صورت مفصل صحبت کرده ایم که در ادامه مطلب ملاحظه می فرمائید.

 

 

 

کمی از فعالیت های جدیدتان توضیح دهید، اینکه به چه علت بیشتر بر روی تک قطعه تمرکز کرده اید. سبک روال کاری شما تغییر کرده است ، مدت زیادی می گذرد که آلبوم جدید منتشر نکرده اید و به صورت تک قطعه فعالیت می کنید. دلیلش چیست؟

 

 

در این زمان حس می کنم تک آهنگ بیشتر به گوش مردم می رسد، مردم تمام قطعات را به صورت کامل در قالب يك آلبوم گوش نمی دهند و آلبوم ها به حد کافی خریداری نمی شود، بنا بر اين آلبوم دانلود ميشود و هر كس طبق سليقه خودش چند قطعه را انتخاب می کند و گوش می دهد و به همین دلیل آلبوم به خوبی شنیده نخواهد شد. از طرفى یک خواننده زمان می گذارد و نزدیک به ده الی دوازده قطعه را خلق می کند و در این میان ممکن است در طول ساخت آلبوم، چند از قطعات را با تمرکز کمتری خلق کند،كه به نظر من اگردر هر دوره تمرکز کامل را بر روی تک قطعه بگذارد نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

پس طبق گفته خودتان در حال حاضر به فکر جمع آوری آلبوم نیستید

 

 

بله. در حال حاضر فکر جمع آوری آلبوم جدید نیستم، مگر اینکه به نتیجه بهتری راجع به این موضوع برسم.

 

در این میان آثار جدید خودتان را منتشر کردید که آخرین اثری که از شما منتشر شد «عشق رویایی» بود. از بازخورد قطعات جدید و همکاری با «محمدرضا رهنما» راضی بوده اید؟

 

 

من در عرصه کاری در ساخت ملودی هایم تغيير رويه داده ام، تا پيش از اين با سیاوش صدری و زانیار خسروی همکاری کردم که با استقبال خیلی خوبی هم مواجه شد،اما يك ساليست كه تغییر رویه را آغاز کردم و سعی کردم آثارى با فضای مشابه نخستین آلبوم خودم خلق کنم چون آن آثار مطابق با سلیقه شخصی خودم بود و ممکن است از استقبال عمومی کمتری مواجه شود ولی تشخیص من این است که آثاری را که خودم علاقه مند هستم را بسازم و به گوش مخاطبین برسانم. محمدرضا رهنما بسیار خوش سلیقه،  با معلومات و تکنیک خوب عمل می کند. کاملا حرف های همدیگر را متوجه می شویم. تنظیم های محمدرضا رهنما مکمل بسیار خوبی برای ملودی های من است. بازخورد خيلى خوبى هم از آثار جدیدم گرفتم، آهنگهايى مثل حيف، اين اولين باره و  بازم شکست كه با اینکه ملودی هايشان نسبتا غربی بود با استقبال بسیار خوبی مواجه شد، «عشق رویایی» هم همینطور خوب بود، یک اثر شیش و هشت بود كه در ظاهر شاید شبيه آنچه ما از شیش و هشت در ذهن داريم نباشد به دلیل اینکه به صورت شافل تنظیم شده بود و سعی کرديم در آن از تنظیم های ایرانی این سبک فاصله بگیريم و به صورت جهانی کار کنيم. هنرمندان گوش مردم را تغذیه می کنند و زمانی که یک هنرمند تغذیه بدی به گوش مخاطب برساند ناخواسته سلیقه مردم ضعيف می شود و ما از موسیقی روز دنیا بيشتر و بيشتر فاصله می گیریم.

 

چند وقت پیش در اینستاگرام خود از تبعیض ها صحبت کردید، صحبت شما راجع به مبحث فیلم های سینمایی بود که چرا باید فیلم های سینمایی تبلیغات گسترده انجام دهند اما خوانندگان موسیقی پاپ مجاز به تبلیغات خود در تلوزیون و شبکه های ماهواره ای نیستند. کمی راجع به این موضیح صحبت کنید

 

 

این موضوع بسیار عيان و علنی است و سازندگان فیلم ها هیچ ابایی از پخش تبلیغات خود در شبکه های ماهواره ای ندارند. وقتی یک خواننده حق ندارد با شبکه های ماهواره ای همکاری کند چطور فیلم های سینمایی مجاز به همکاری با شبکه های مختلف خارج از کشور هستند؟ کاملا مشخص است که این شبکه ها از طریق تبلیغات فیلم های سینمایی تامین می شوند، البته این موضوع بد نیست كه فيلم ها تبليغ شوند و سينما رونق پيدا كند همانطور كه كرده اما وقتی که به این نتیجه می رسیم که این حرکت خوب است و تاثیر خوبی بر روی سینما کشور گذاشته است و این یعنی برگشت پول  به سینما و بازیگران به خوبی در کشور خود فعالیت می کنند، خوب چرا این نکات مثبت برای موسیقی ایران نباید رخ بدهد ؟

مسئولان باید یک شبکه داخلی برای پخش ویدیو های موسیقی ایجاد کنند چون در تمام نقاط دنیا تصویر حرف اول را می زند، تصویر می تواند حس موسیقی را خیلی بهتر نشان دهد. ما خوانندگان جهت ساخت ویدیو برای تمامی مراحل تولید مجوز دریافت می کنیم و دوست داريم از يك كانال مجاز و طبق قوانين كشورمان پخش شود.

 

خودتان چگونه و چه دلایلی باعث شد که مجبور شدید مدتی را فعالیت نکنید؟

 

 

من ویدیو با عنوان «عاشق ترم نکن» ساختم. این اثر از سايتهاى مجاز داخلى منتشر شد. شبکه های ماهواره ای  بدون اجازه من این اثر را پخش کردند و من به همین دلیل مدتی را ممنوع الکار بودم. پس از پیگیری های متعدد سرانجام ارشاد به این نتیجه رسید که ما با شبکه ها و سایت های غیر مجاز همکاری نکرده ایم و اینگونه مشکلات من برطرف شد.

 

با این وجود اگر باز هم قصد ساخت ویدیو داشته باشید و بسازید آیا باز هم با این مشکلات مواجه می شوید؟

 

 

ممکن است باز هم مشکلات متعددی را داشته باشد اما ممکن است حسن نیت ما به اداره محترم ارشاد ثابت شده باشد، چون من به عنوان یک خواننده مجاز که ده سال از فعالیتم در داخل کشور می گذرد اگر قرار بود در تولید ویدیو هایم از شبکه های غیر مجاز کمک بگیرم قطعا همان روز های ابتدا کاری ام که بازار آن ها داغ بود این کار را انجام می دادم نه امروز که بیننده ای ندارند. ما به قوانین کشور ثابت کرده ایم که مطیع هستیم و حدود را رعایت می کنیم. امیدوارم در آینده اگر ویدیو می سازیم و برای تولید آن مجوز دریافت می کنیم بدانند که ما قصد همکاری با شبکه های خاصی را نداریم.

 

در گفت و گو های قبلی راجع به ترانه ها صحبت کرده بودید که احساس مردم برای شما مهم است نه نظر کارشناسی. کمی در این باره صحبت کنید

 

 

از نظر کارشناسی که یک شعر خوب باید دارای وزن، قافیه و محتوا باشد که این ها از نکات کارشناسی بودن ترانه است. نظر من این است که ترانه یعنی شعر عامیانه… محتوا به زبان عامیانه در آن مهم است، وقتی می گویند یک ترانه باید مانند شعر کلاسیک باشد و باید دارای آرایه های ادبی باشد از نظر من اینگونه نیست، من ترجیح می دهم حرف هایم را به صورت خیلی راحت تر بگویم. یک نکته ای هم باید بگم که من صرفا ترانه سرا نیستم و يا عضو گروه خواننده خاصی به عنوان ترانه سرا نیستم، من یک خواننده مستقل هستم که به دلیل روابط دوستانه ای که با خوانندگان دیگر دارم  با آنها در زمينه ترانه همكاري ميكنم.

گاهی اوقات از من به عنوان ترانه سرا یاد می شود که من این موضوع را نمی پذیرم ضمن اینکه ترانه سرا کسی است که شغل اصلی اش این کار است و شاید خیلی ها بهتر از من هم این کار را انجام بدهند. من در حد خودم اینکه بتوانم ملودی خودم را با ترانه هایم همراه کنم ترانه می گویم.

 

کمی در مورد ترانه های جدید صحبت کنید. ضعف در ترانه های امروز بسیار شده، این ضعف را شما شاهد هستید در اثار هنرمندان یا خیر؟

 

 

ترانه ها خوب است و ما ترانه سرایان بسیار خوبی هم داریم ولی خب از مرحله درجه یک کمی پایین تر خوانندگان تازه کار دچار این معذل می شوند. مضامین تکراری، حرف ها و قافیه های تکراری از جمله ضعف های برخی ترانه های امروز ما هستند. نظر خود من این است که از ملزومات یک خواننده صرفا صدای خوب نیست، در همه جای دنیا هم همینطور است، هستند کسانی که صدای بسیار خوبی دارند اما موفق نمی شوند فقط به این دلیل که سازنده نیستند.، یک خواننده باید یک هنری از خود داشته باشد و خلق کند، یک خواننده خوب باید ساز بلد باشد، موسیقی را بشناسد، تنظیم را بداند و شاعر کار خودش باشد. به نظر من موسیقی دنیا به سمتی جلو می رود که باید اکثر کار های هنری را خودتان بر عهده بگیرید که به نوعی سبک خاصی برای خوتان داشته باشید.

 

تمامی خوانندگان برای فرار از تکرار دست به هر اقداماتی می زنند.  امیر یگانه برای تکراری نشدن چه می کند؟

 

 

من از سال هشتاد و شش در زمینه خوانندگی فعالیت می کنم، در این نه سال کاری من هشت سال را به یک روند پیش رفتم، سعی می کردم بازار را بشناسم و میل درونی و سلیقه خودم را سرپوش می گذاشتم، در این یک سال گذشته تصمیم گرفتم کاری را انجام دهم که  تا به امروز انجام نمی دادم، باید موسیقی بین المللی را به گوش مردم برسانیم حتی اگر عام نتیجه این کار را پس بزنند. ما تا قبل از انقلاب موسیقی کافه ای داشتیم و مردم از این نوع سبک لذت می بردند، موسیقی پاپ که به وجود آمد کم کم به مقابله با این سبک رو به رو شد، به عنوان مثال کورش یغمایی به سبک جهانی فعالیت می کرد اما خیلی از موسیقی های پاپ ما همان سبک کافه ای بود و فقط تنظیم هایشان عوض شده است ولی کورش یغمایی در این میان سازبندی ها و ملودی ها را عوض می کند، شاید در ابتدا با استقبال هم مواجه نشود اما پس از مدتی مردم نوع موسیقی اش را می فهمند و برای همیشه ماندگار می شود، این مقاومت در مقابل تغییر ها همیشه وجود داشته است چون گوش مردم عادت می کند. متاسفانه خیلی از همکاران برای اینکه زود به بازخورد های خودشان دست یابند بر روی نقطه ضعف های مخاطبین دست می گذارند، اعتقاد من این است که مردم ما هنوز هم موسیقی کافه ای را دوست دارند و اين سبک ها به نظر من ویروس های موسیقی کشور هستند که موسیقی ما را به عقب بر ميگردانند.

 

در بخش صحبت های آخر کمی از وضعیت حال حاضر موسیقی صحبت کنید. اینکه آیا به نظر شما این تبعیض ها ادامه دارد یا به آینده امیدوار هستید؟

 

 

اخیرا شاهد بودیم که برای کنسرت موسیقی پاپ اجازه بیلبورد دادند، که این مسئله ای بود که ما سال ها از فقدانش رنج می بردیم. سایت های خبری خوب مانند موسیقی پارس و دیگر رسانه های معتبر نیز هستند اما سایت مجاز جهت پخش آثار موسیقی خوانندگان در حال حاضر نداریم، بنا براین چرا که ما هم مجرا مجاز معتبر نداشته باشیم؟ باید یک مجراى مجاز برای تصویر داشته باشیم که خوانندگان مجبور به پخش آثار خود در شبکه های خارج از کشور نشوند، تمامی کندی های پیشرفت ما این بود که ما خوانندگان مجاز قادر به انجام خیلی از کار ها نبوده ایم اما این شرایط را قبول کرده ایم و همچنان فعالیت می کنیم، ما علاقه مند هستیم که در کشور خودمان فعالیت کنیم و ای کاش که شرایط بهتری هم برایمان فراهم شود

 

 

 

منبع: اختصاصی موسیقی پارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید