پیروز ارجمند درگذشت ساسان سپنتا را تسلیت گفت

1

موسیقی پارس – یاسمن امانی: مدیر مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت دکتر ساسان سپنتا، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر موسیقی و ادبیات را تسلیت گفت.

 

به گزارش موسیقی پارس و به نقل از روابط عمومی مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بخشی از این آمده است:

« شناخت هنر والا و حفظ ارزش‌های آن بی تردید نیازمند محققان و اندیشمندانی‌ست که عمر گرانمایه خویش را صرف پژوهش شناخت و شناساندن هنر به نسل‌های پس از خود می‌کنند. به یقین نام و یاد پژوهشگران و اندیشمندان تا آن زمان که علم برجاست، بر زبان ها جاریست. فقدان دکتر سپنتا را به جامعه موسیقی تسلیت می‌گویم و برای این معلم والا مقام طلب رحمت و مغفرت الهی را دارم.»

 

دکتر ساسان سپنتا متولد سال 1313، نوازنده ویلن پژوهش‌گر، مؤلف و مدرس دانشگاه شنبه ‌شب از دنیا رفت. وی از شاگردان « علینقی وزیری » ، «روح‌الله خالقی»، «ابوالحسن صبا»، «آرمیک گورگین» و «محمود تاج» بود.

 

سپنتا در سال ۱۳۳۸ آثار صوتی نفیس استادان موسیقی عصر ناصرالدین شاه را که بر استوانه‌های مومی دستگاه فنوگراف ضبط شده بود و مدتی بیش از شصت سال به علت عدم راه کارهای فنی متروک و بلااستفاده مانده بود کشف و با ساختن و ابداع ادوات دست ساز و تمهیدات فنی بازیابی صوتی نمود و تحلیل و توصیف سبک و ویژگیهای هنری آثار بازیابی شده را در برنامه‌های رادیو تلویزیونی، تلویزیون ملی ایران در سالهای دهه ۱۳۵۰ عرضه کرد.

 

منبع: موسیقی پارس

یک دیدگاه

  1. بجای عکس استادعکس پیکاسوگذاشته اید واسم سایت خودراموسیقی گذاشته اید
    !!!!!!

    111

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید