آخرین اخبار : نمایش «هفت شهر عشق» اسفند ماه به روی صحنه می رود «هنوز پاییز است» اثر جدید کیهان کلهر و رامبرانت تریو تولید ساز کاخن با امضای نوازنده ایرانی آلبوم «لوتوس» با صدای کاوه آفاق منتشر شد سیروان خسروی در تهران به روی صحنه می رود کنسرت رضا صادقی در کشور عراق برگزار می شود اقدام تحسین برانگیز راجر واترز در نجات دو کودک سالن میلاد میزبان آخرین کنسرت فرزاد فرزین در سال ۹۷ سیامک عباسی در تهران به روی صحنه می‌رود برگزاری پنجمین کنسرت در یکی از عجایب هفتگانه جهان

اپرای حلاج با اجرای «همای» در سعدآباد برگزار شد

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱ گزارش تصویری کد خبر :86065
Print this post
پرواز همای

موسیقی پارس: اپرای بزرگ حلاج، به کارگردانی و اجرای پرواز همای و با همراهی گروه «مستان»، در ایوان عطار سعد آباد از روز ۱۵ مرداد ماه روی صحنه رفت.

وی پس از پروژه های موفق «موسی و شعبان» و «عشق و عقل»، با تجربه و پختگی بسیار بیشتری اقدام به روایت متفاوتی از حلاج بن منصور، عارف و مبارز سده ی سوم هجری پرداخت. او در این برنامه، ترکیبی از اشعار خود، مولانا، عطار نیشابورى و حافظ را با هنرنمایی گروه بزرگی از بازیگران و سماع گران اجرا کرد.

از نکات قابل توجه در این برنامه، برخلاف بسیاری از کنسرت_نمایش هایی که تا کنون اجرا شده است، ایفای نقش خودِ خواننده در نمایش، آن هم به عنوان نقش اصلی بود که خوانش یکنواخت و صحیح او، با توجه به حرکات تند نمایشی که برای آن نقش تعریف شده بود، نشان از تسلط و قدرت وی در امر خوانندگی داشت.

از نقاط قوت اپرای بزرگ حلاج، می توان به وجود یک راوی موثر و فعال اشاره کرد که در حکم یک پیش در آمد برای قطعه های بعد از خود، ظاهر می شد. روایت گری، با نمایش نامه ای جذاب و زیبا که در اکثر مواقع با همزاد پنداری و تشویق حضار همراه بود.

همچنین قیمت بسیار پایین  بلیط ها، با توجه به حجم وسیع پروژه و تعداد بالای بازیگران، نوازندگان و… باعث می شود گواهی باشد بر مردمی بودن این اجرا که موجب شد، در چند نوبت تمدید شود و از ۱۵ مرداد پذیرای علاقه مندان خود باشد.

از دیگر نکات قابل توجه این اجرا می توان به صحنه آرایی زیبا، طراحی لباس هایی متناسب با فضای نمایش، موسیقی دلنواز و کاملا زنده از گروه «مستان»، ظرفیت استاندارد محیط و چینش مناسب جایگاه مخاطبین اشاره کرد.

در این بین، بزرگترین ضعفی که شاید کمی حال خوبِ بعد از اجرا را مکدر می کرد، وجود صفی طویل و انتظاری طولانی مدت برای رفت و آمد به سمت خروجی کاخ سعد آباد بود؛ اما از نظر نویسنده، این اجرا را شاید بتوان موفق ترین اپرای ایرانی در چند دهه ی گذشته دانست.

در آخر می توانید گزارش تصویری این کنسرت را از نگاه شهریار خزایی مشاهده فرمایید:

 

 

وبگردی آرشیو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کنسرت فرزاد فرزین

اجرای قطعه عاشقانه در کنسرت ۸ شهریور فرزاد فرزین

کنسرت امید حاجیلی

ویدیو کنسرت امید حاجیلی در تهران -۲ شهریور ۹۷