سه شنبه, آذر ۲۱, ۱۳۹۶
خبر

عیادت معاون امور هنرى وزارت ارشاد از بانوى پیشکسوت سنتور

3بازدیدها

موسیقى پارس:صبح امروز «على مرادخانى»،به عیادت «طلیعه کامران» رفت.وى که از شاگردان حبیب سماعى و نقاش است،به دلیل ابتلا به بیمارى سرطان در بیمارستان خانواده نیروى زمینى ارتش بسترى شد.
«طلیعه کامران» در سال ١٣١٩ در خانواده اى هنرمند زاده شد. پدرش ویولن را از حسین‌خان اسماعیل‌زاده فراگرفته بود و مادرش نیز علاوه بر آشنایی با موسیقی، به هنر نقاشی می‌پرداخت.
پدرش از دوستان حبیب سماعی بود و از حبیب خواست به دخترش سنتور بیاموزد.سماعی هر دو هفته به تعلیم طلیعه می‌پرداخت. او به تکمیل آموزه‌های سماعی نزد دیگر شاگرد حبیب، مرتضی عبدالرسولی پرداخت. همچنین وى به فراگیری ضربی‌های قدیمی و همنوازی آن‌ها با حسین تهرانی پرداخت.
به توصیه «روح الله خالقى»به «طلیعه کامران»، او در اواخر دهه ۲۰ به آموختن خط نت نزد «روح الله خالقى» و تکمیل آن نزد «ابوالحسن صبا» پرداخت. پس از آموختن نت بود که وى، بخشی از آموخته‌های خود از سماعی شامل دستگاه‌ها و آوازهای شور، ابوعطا، اصفهان و چهارگاه را در حدود سال‌های ۳۵-۱۳۳۴ به خط نت نگاشت که کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» حاصل آن‌هاست.
«طلیعه کامران»نقاشى پرسابقه نیز هست.
او توانست اولین نمایشگاه انفراده مود را در سال ١٣۴٧ در دانشکده هنرهای زیباى دانشگاه تهران برگزار کند.تا کنون وى ١١ نمایشگاه انفرادى داشته و در ۴٢ نمایشگاه گروهى در ایران و خارج از ایران شرکت کرده است.
‎کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» (منتشرشده توسط موسیقی عارف به سال ۱۳۸۸) و سی‌دی «یادگار حبیب (حاوی بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی) سنتور «طلیعه کامران» ، تنبک و آواز استاد حسین تهرانی» (منتشرشده در سال ۱۳۹۰) بخشی از فعالیت‌های این هنرمند است.
براى «طلیعه کامران»،هنرمند محبوب کشورمان آرزوى سلامتى و بهبودى داریم.

دیدگاه خود را ثبت کنید